• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Akıllı İçerik Nedir ? ve Semantik Görüntü

Akıllı İçerik Nedir ?

Akıllı içerik ile ilgili özetle söylemek gerekirse;

-Keşfedilebilir
-Optimize edilmiş
-Ölçülebilir
-Konular ve içeriklerle kolayca görüntülenebilir

Web sitenizde akıllı içerik oluştururken, web sitesi kullanıcı deneyimlerinden bağımsız olarak yapılabilir. Bununla birliktede de anlamsal olarak doğru bir görüntü yansıtmak için oluşturulmuş bir mimari ile uygulanır.

Web sitelerde kullanıcıların trafiği esnasında ilgili içerik bağlantılarıyla birlikte görüntülenen, belirli içerik sıralamasını ve web sitelerinizin sıralamasını, trafik bağlantınızın eşitliğini ve arama motoru endekslemesi için tarama yolları ve kullanıcı katılımlarında artış olabilir.

1-) İçerik Orginazasyonu

Web sitelerinde oluşan akıllı içeriğin temeli içerik organizasyonlarından geçer. İçeriğin, birinci ve ikinci konuların ne olduğunu, içeriğinin türünü gibi ögeler içeriği tanımlamak ve anlamak için bu kategoriler son derece önemlidir.

İçerik organizasyonu, web sitenizin içeriğini anlamak için temel unsurdur.

İçerik organizasyonunun başladğı yer, içerik tarafında oluşturduğunuz ziyaretçilerin anahtar kelimeler ile sizleri bulması için oluşturduğu site tasarımı ve kategorilerinin oluşmasıyla başlar.

Bu site gelişimi ve ya kategorizasyon işlemi daha sonra oluşan web sitenin mimarisiyle birlikte kullanıcı ara birimine geçilmelidir.

2-) İçeriği Zengileştirme

Oluşturduğunuz taksonominiz ile uyumlu hale getirebilmek için içeriğinizi zenginleştirmek ve işaretlemek için pek çok seçenek vardır. Siteler de kullanılan çoğu içerik yönetim sistemi yerleşik “etiket” yönetimini bulundurur eğer yok ise site içerisinde ki sınıflandırma  kullanılabilir.
İçeriğinizi zengileştirirken kullandığınız etiketler HTML’de oluşturulması ve arama motorlarına bu içeriğin bağlantı oluşturması ile ilgili ipuçları sağlanabileceğinden ve dahili bağlantı oluşacağından taksonomi sayfalarının görüntülenmesi sitenizin içeriğine zenginlik katabilir.

3-) Kitlelerin Niyetini Oluşturan Anahtar Kelime Kümeleri Belirleme

İçeriğinizde oluşturduğunuz her konu, anlatılan konunun adı olan ve arama motoru göstermesini yansıtan birincil bir anahtar kelimeye bağlanmalıdır.

Bu oluşturulan birincil anahtar kelimelerin her biri, o bölümde yansıtılan içeriğin yararlanabileceği yani kendi anlamıyla ilişkişi anahtar kelime gruplarına sahip olmalıdır.

Anahtar kelime kümelerini oluşturduğunuzda birincil anahtar kelimenizi temel olarak alan uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi kullanmak avantajlıdır. Bu durum sitenizin sektörer yetkisini genişletmeye yardımcı olacaktır.
Anahtar kelime grubundaki tüm anahtar kelimeler web sitelerin hedef kitlelerine ulaşmak için hedef olarak tanımlanmıştır.

4-) Akıllı İçerik Oluşturma

Web sitenizde akıllı içerik oluştururken web sitenizde;

-doğru anahtar kelimeyi belirleyin
-kullanılabilir iş akışı oluşturun
-web sitenizin içerik ve hedeflerine akıllı içerik ile ulaştırmak için sürekli olarak web sitenize optimizasyon yapın.

-Web sitenizde birincil anahtar kelimenize dayalı olarak konunuzla ilgili anahtar kelimeleri kullanmanız avantajlıdır. Bu durum özellikle Google algoritmalarında önemlidir.
– Web site içeriğinizi yalnızca hedeflenen anahtar kelimelerde değil, aynı zamamanda içerik ve harekete geçiri mesajlar ile ilişkiye odaklanmasını sağlar.

Bu saymış olduğum maddeler sizlerin içeriklerinizde akıllı içeriğin oluşturmanıza sağlayan maddeler.

5-) İçerik Mimarisi

Her iki halde da, içerik silolarını yansıtacak şekilde internet sitenizin kullanıcı arayüzünü geliştirmek, kitlenizi istedikleri yere yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, Google’a, sektörel açılış sayfalarınızı ve bunların gösterdikleri içeriği keşfetmek amacıyla bir tarama yolu da sağlayacaktır.

UX adlandırma kurallarınızda hedeflediğiniz anahtar sözcükkullandığınızdan emin olun.

Doğru yapıldığında, bu siloların oluşturulması, amaç kitleniz amacıyla açık navigasyon sağlarken internet sitenizin içerik konularındaki otoritesini vurgulayacaktır.

Bağlamsal iç bağlantılar, izleyicileri alakalı içeriğe yönlendirerek mimarinize yardımcı olacaktır.

Google’ın ve kitlenin içeriğin internet sitesinin mimarisi ile olan temasını anlamasına yardımcı olmak amacıyla içeriğin birincil gezinme / kategorisine bir bağlamsal bağlantı ekleyin.

Ayrıca, fark gezinme navigasyonunuzun sitenizin mimarisi süresince yerinde olmasından emin olun. İnternet sitenizi tararken arama motorlarına sinyal vermeye yardımcı olması amacıyla internet sitesi mimariniz süresince oldukça sık kullandığınızdan emin olun.

6-) Doğru İçerik Oluşturma

Bir kategori sayfasındaki içeriği görüntülerken, görüntülenen içeriğe dair ilgilı içeriğin anlam bilimi görünümü, kategori sayfasının anahtar sözcük grup hedefleriniz amacıyla sıralamasına yardımcı olur.

İçerik başlıklarının ve meta açıklamalarının anahtar sözcüklerinizin hedeflerini içerdiğinden emin olun, kategori sayfasının içeriksel ilgi düzeyini arttırmaya yardımcı olur.

İçeriğinizi etkili bir şekilde etiketlediyseniz, ilgilı içeriği hareketli olarak görüntülemek amacıyla internet sitenizi oluşturabilirsiniz. Her bir sayfanın birincil ve ikincil topikal etiketleri asli alınarak görüntülenen içerik toplayıcıları yaratmanız yeterlidir.

Doğru yapıldığında bu bağlantılar, sayfanın topikal kapsama kısmı amacıyla anlam bilimi olarak ilgilı bağlam sağlar ve Google ile izleyici doğrulusunda incelenecek kusursuz çapraz bağlantılar oluşturur.

Kerem A.soy

1 SEO Uzmanı bünyesinde içerik editörü olarak görev yapmakta.

BENZER YAZILAR

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO Optimiza yonları her geçen üre içeri inde farklı alanlara ıçramaya ve bilinen durumlardan daha farklı bir hal almaya devam ediyor SEO çalışmalarının ilk vakitlerinde 2 en fazla 5...

Organik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün iz değerli 1 eo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızdaOrganik SEO Nedir - Na ıl Yapılır izlere anlatıcağız Sizde SEO...

Featured Snippets Nedir?

Bugün iz değerli 1 eo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızda Featured Snippte ’i izlere tanıtacağız Sizde SEO çalışmalarında...

Backlink Kodu Nasıl Olmalı?

Backlink kodu Na ıl Olmalı Na ıl Kullanılır Değerli 1 Seo Uzmanı takipçileri izlere bu makalemizde backlink kodu Kullanımını Anlatıcam Backlink çalışma ı Yaparken backlink...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz