• EN AT

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Web sitenizin arama motorlarında ki sonuçlarında üst sıralarda bulunması için İnternet adresinizin arama motoru optimizasyonu taktiği üzerine düşünülmesi gerekir.
Bu taktikleri oluştururken dikkat edilmesi gereken tek şey aslında hilesiz bir şey katmadan kurallar çercevesinde başvurmak. Yapacağımız küçük bir hata web sitemizin arama motorlarında ki sıralamalarında ciddi bir gerileme ve ya site içi cezalara neden olabilir. Bu hatalar konusunda bilinçlenmek amacıyla en belirgin hatalardan oluşan bu makaleyi dikkatlice okuyunuz.

Yanlış Anahtar Kelime Belirlenmesi

Etkin bir kullanıcı olarak sitenizi optimize etmek için uygun anahtar kelimeler seçmek gerekir. Belirlediğiniz yanlış anahtar kelime ile değerli olan fırsatları ve site trafiğinizi gerçekleştireceksiniz.
Bu konuda Google arama konsolunu kullanarak doğru anahtar kelime konusunda bilgi alabilirsiniz.

Etkili İçerik Hazırlamak

Web sitenize ziyarete gelen kişiler siteniz ile alakalı belli bir kitle oluşturucağından dolayı her daim ziyaretçilerinize sitenizde beklenenden daha fazlasını verecektir. Yani hazırladığınız içerik ile ziyaretçilerinizi etkileyerek tekrardan sizin sayfanıza gelmesini teşvik etmeniz gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken durum ziyaretçilerin hangi kelime ile sayfanıza girdiğini tespit ederek o sayfayı optimizm etmektir.

Site İçi İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

-Yazı içi imla atalarına ve yazım kurallarına dikkat etmek
-Sayfa da yazılan içeriğin daha kolay anlaşılması için konu ile ilgili (infographic) eklemek.
-İçeriğin daha iyi anlaşılması için video hazırlayarak sayfa içine eklemek
-Yazılan içeriğin içinden diğer sayfalara link vermek.

Yanlış Link Strateji Kullanmak

Diğer web sitelerinden gelen link bağlantıları SEO açısından çok büyük öneme sahiptir. Kalite ve düzgün olan linkler internet sitenizin arama motorlarındaki sonuçlarında iyi bir artış olmasını sağlar ve tam tersi bir durum yaşandığında ise kalitesi diğerlerine göre düşük olan web site profilinde link almak ciddi bir zarara sahip olur.

Meta Verilerin Hazırlanması

Meta verileri, insternet sitesinizin altında bulunan ve tüm sayfaların meta verilerin seo standarlarına erişebilmesi.

Meta verilerin standartlarında ise <title> 70 karakter ile sınırılı

CSS ve Java Engeli Kaldırıması

WordPress teması, Jompo gibi hazır yazılım kullanıyorsanız yapılması gereken ilk şey, hostingin ana klasör içinde bu bulunan robots.txt dosyasını eklemek.as

allow:/template/css
allow/template/js

Bu maddeleri oluştururken tek önemli nokta CSS ve Js klasörün bağlantısının doğru yazılması.

Anahtar Kelime Tekrarlaması

Ara da sıra da sitenize içerik girilirken çok fazla ve aynı çeşit anahtar kelime kullanmak siteyi büyük zararlara ve düşüşlere neden olabilir.
Bir içerik yazısı yazılıp siteye eklenirken site içi içeriğin başlıyla ilgili anahtar kelime olan sözcük ile aramızdaki bağlantının sadece ve sadece %2- ve %3 oranında kullanılmaktadır.

Tek Arama Motoruna Göre Hareket Etmek

Seo hataları ve dikkat edilmeyen durumlar arasında aslında en çok bu durum gelir. İnternet sitenize sadece tek bir arama motoru ile optimize edilmesi yapılan en büyük hatalardandır. Sitenizi bir çok arama motorunda aratın eğer siteniz arama motorları sıralamalarında
çıkmıyorsa çıkmak istediğiniz arama motorlarının web yönetici araçlarına kayıt olup web sitenizi doğrulamak olmalıdır.

Link Satın Alma

Google penguin algoritması eskiden olduğu gibi çalışmayarak satın alınan linkleri kısa süre içinde tespit edebilmeye sahip. 2014 yılında gelen Penguin güncellemesinden sonra bir çok web sitesi arama sonuçlarındaki sıralamalarda geri düştüler. Bunun sebebi olarak gereksiz bir şekilde çok fazla sayfadan satın alınan backlink olması ve penguin tarafından anında tespit edilmesi siteye verilen backlinklerin çok fazla olması yerine az ve kaliteli olması önemli bir husustur.

Ziyaretçiniz Gibi Düşünme

İnternet sitenizde herhangi bir konuya hakim olarak o konu hakkında bir makale, blog ve ya içerik girerek, bazen kullanılan teknik üzerine olan kendi bildiklerimizi yazmaya devam ederiz ama unutmamamız gereken bir şey var ki o yazıyı okumak için gelen ziyaretçilerimiz o konu hakkında bilgi almak için o konuyu öğrenmek için geliyorlar. Bu yüzden bunları göz önünde bulundurarak daha iyi bir yazı yazılabilir. Ziyaretçi gözünden bakarsanız onu mutlu edecek cinsten yazılar yazarsanız ortaya o zaman iyi şeyler çıkmaya başlar. Kullanış olarak da oluşturulan teknik terimler açıklamasıyla da yazıda işleyiş bakımından da  doğru yerlerde daha kolay bir şekilde kullanılması gerekir.

3006 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...