• EN AT

Featured Snippets Nedir?

Bugün siz değerli 1 seo uzmanı takipçiler için hazırladığımız SEO çalışmaları hakkında olan bilgi yazımızda Featured Snipptes’i sizlere tanıtacağız. Sizde SEO çalışmalarında işe yarayacak olan bilgileri sitemizden takip ederek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Featured Snipptets Nedir ?

Featured Snipptets SEO terimlerinde, internet site kelimelerinde öne çıkan snippet ya da position zero olarak biliniyor olup Türkçe olarak da sıfırıncı sıra olarak akla gelir. Featured Snipptets’i siz değerli kullanıcılarımız için en sade ve en doğru bir şekilde tanımını yapacak olursak; Google içerisinde arama yapan kullanıcıların arama sonuçları içerisinde en üst kutuda kullanıcının karşısına çıkan sonuçlardır. En üst kutu içerisinde özet kısmında ilgili içeriğin arama sonuçları gösterilir. Bu şekilde arama sağlanarak Featured Snipptets, arama yapan kullanıcıların aradıkları cevaba ya da bilgiye en hızlı yoldan ulaşmasını sağlarlar.

Google arama motorlarında arama yapan herhangi bir kullanıcı, arama sonuçları ekrana geldiği zaman en üstte öne çıkan snippet, arama yapılan sayfada yer alan ve arama yapılan konu ile ilgili bilgilerin özetini, o sayfanın linkini, sayfa başlığını ve bağlantısını arama yapan kullanıcıya iletir. Arama yapan kullancılara her daim hazır cevap sunan Featured Snipptes, son iki sene içerisinde belirlenen web trendlerinin de başında geliyor.  Featured Snipptets, Google sıralamalarında da önemli bir yeri vardır.

Featured Snipptets Sistemi Nasıl İşler ?

Arama sonrasında Snippet için özetler arama ile ilgili olan sitenin yine ilgili olan sayfadan özel bir program sayesinde alınır. Bu durumda öne çıkan snippet ya da Türkçe adıyla bilinen sıfırıncı sıranın en önemli özelliklerinin başında gelen kullanıcıların karşısına çıkan sonuç sayfasının geliştirilmesidir. Arama sonrasında ortaya çıkan snippet içerisinde yer alan özet tamamen bir şekilde ilgili web site hakkında yazılmış doğru bilgilerden oluşur.

Web siteler içerisinde ki sayfalar Googlebot ile iyice bir tarandıktan sonra, en açıklayıcı ve İnternet site için etkin bilgiye sahip içerikler seçilir. İlk olarak farklı denemeler uygulanarak cevap kutucukaları kullanıcı deneyimleri açısından gözden geçirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra uygun olan içerik seçilerek snippet şeklinde kullanıcıların önüne sunulur. Snippet olarak gösterime sunulacak, özet kullanıcıların sorularına mutlak bir şekilde cevap veren indekslenmiş bir içerik ortaya sunulmak zorundadır.

Web site sahiplerinin ve ya Web site kullanıcılarının Featured Snippets çalışma süreleri içerisinde  herhagi bir şekilde müdahale içerisinde  bulunma, değişiklik yapma, eklenti yapma, çıkarma gibi düzeni komple etkileyecek  yetkileri bulunmamaktadır. Featured Snippets şeklinde kullanıcıya sunulacak içerikler hakkında karar verilmesinde ve diğer konularda tüm yetki Google’a aittir. Web site sahiplerinin ve ya site editörlerinin bu konu içerisinde yapabileceği en önemli ve en doğru hareket site içi içeriklerin en uygun şekilde hazırlanmasıdır. Eğer internet sitesi içerisinde oluşturduğunuz içerikleri  snippet şeklinde sunmak istiyorsanız kullanıcıların sorduğu soruya doğru ve en ince ayrıntısına kadar bilgi dolu açıklama hazırlamış olmalısınız. Genel olarak 80 kelimeden oluşan bir açıklamanın içerikte yer verilmesi, bu özellikten yararlanabilmeniz için yeterli bir düzey olacaktır. İçerikleriniz Google kullanıcı odaklı hazırlık yaparak bu özellikten yararlanmak için gerekli ortamı oluşturabilirsiniz.

Snippet’in çalışma sisteminde bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız;

Bazı etiketleri kullanarak bu özelliği sitenizden  devre dışı bırakabilirsiniz. Etiketi kullandığınızda snippetler engellendiğinde yanlızca tek bir sayfayı kapsamadığı web site arama sonuçları içerisinde tüm snippet’leri de devre dışı bırakmış olacaksınız.

Featured Snippets Türleri

Web site arama sonuçlarında snippetin çıkan bilgileri incelediğimiz yazımızda; Google sözlük tanımları, Google Widget, Google Video, Google web tanımları ve yanıtlarıyla birleştirmektedir. Google’ın kendi içindeki servisleri ve diğer oluşan web sitelerinin yanıtlarının bu özellik ile sunulmasını karşılaştıracak olursak Google servisleri Google kullanıcılarına daha az sunulmaktadır. Bu durumda da Google servislerinin snippet olarak sunulduğu sonuçlarında ise genelleme olarak bir azalma görülmektedir. Bu oluşan durumlar Web siteleri için oldukça önemli bir oluşumdur, sıralamanızı iyileştirmek ve daha da fazla kullanıcıyı web sitenize kazandırmak için oldukça iyi bir fırsattır.

45999 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Mehmet Şirin 26 Temmuz 2018

Bu kaliteli paylaşım için teşekkür ederim, Featured Snippets hakkında ilk defa bu site sayesinde bilgi sahibi oldum. Demek ki nereye gidersek gidelim, SEO alanında yükselme için daima bilgi veren ve özgün içeriklere önem vermeliyiz. Anahtar kelimelerimizi doğru seçmeli ve okuyucuların beklentilerini karşılayacak şekilde yazılar hazırlamalıyız. Böylece kullanıcılar da karşılarına çıkan sonuç sayfası hakkında bilgi sahibi olarak seçim yapabilirler.

Avatar
Mehmet Tahir 11 Ağustos 2018

Featured Snippes kavramı hakkında benim de bilgim yoktu ama tüm yazılarınızı okuduğumda anlıyorum ki seo çalışmaları bir iki değil derya deniz. Bu kadar karmaşık çalışmayı yapan siteler elbette hakettikleri yerlere gelebiliyorlar. Ama bizimki gibi amatör siteler alexa sıralamasında hiç ilerleme kaydedemiyor. Galiba yükselmenin tek yolu çok iyi bir seo çalışması yapmaktır.