• EN AT

Google Etiket Yöneticisi

Web sitenizin oluşumunda Google Etiket Yöneticisi’nden yararlanmadıysanız, web sitenizin daha iyi yerlere konumlandırmak amacıyla bu yazımızı okuduktan sonra başlamanız sizin için yararlı olacaktır.
Web sitenizi hem daha yukarılara çıkarma hem de iyi bir pazarlama yöntemleriyle çalıştığınız sektörde her daim en iyi yerlere gelirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi, yeni gelişen güncellemeleriyle birlikte web sitelerin kullandığı komut dosyaları ve etiketlerin sitelerde kullanılma şekillerinde adeta çağ atladı. Çağ atlamış olsa da web sitelerinde Google Etiket yöneticisini site sahipleri tamamen kullandığı ve ya faydalarından yararlandığı söylenemez.

Biz sizlere Google Etiket Yöneticisinin en etkili yollarını açıklamaya çalıştık, açıklamaya çalıştığımız bu ipuçlarıyla sitenizin analiz tablosunu, sitenizin SEO sonuçlarını ve siteniz ile alakalı pazarlama otomasyon programlarınızda daha da ileriye gitmenizde işinize yarayacaktır.

1-)Web Sitesi Trafik Verileri

İşinizi yapmış olduğunuz sektörde çoğu zaman Google Analytics kontrol panalleri site ile alakalı raporlamalar tantılmalı ve tanıtılan raporlarda izole edilmelidir. Örnek verecek olursak, her hangibir sektörden bir çok şirket internet ortamında spam ve çalışan trafiğinı ve ortak olduğu yerlerle ziyaretlerini ortadan kaldırıp sadece işine odaklanmak istiyor. Bunu yaparken çoğunlukla Google Analytics’te hariç tutulan filtreler kullanılarak yapılır.
Google Analytics, kullanılan filtre sayısını her daim 100 olarak sınırda tutar. Dışa aktaracağınız bir çok sayıda dahili IP’iniz var ise engelleme tetikçilerini uygulayabilmek için GTM yani Google Etiket Yöneticisini siz ziyaretçilerimize öneririm. Oluşan engelleme tetikliyecileri özel bir ortamda oluşmuş olup değişlenleri ve etkinlik tetikleyicleri de özeldir.

Web siteniz de bir engelleme tetikleyicisini kullanmak isterseniz bu trafik türleri, filtrelenmemiş görünüm de olmak üzere Google Analytics’in bölümünden hariç tutulacaktır.

2-)Yapısal Verilerin Uygulanması

Web siteniz de yapılandırılmış verilerin, Google da organik arama sonuçlarını iyileştirmenin önemli yollarından birisidir. Fakat bu yöntem web site sahiplerini bir tık zorlayabilir. Özellikle de sitenizin teknik kaynaklarına güvenmeniz gerekirse. Google Etiket Yöneticisi, sitelerin de geliştirici olmayanların yapısal verileri oluşturmuş olduğu her hangi bir web sitesinin sayfasında uygulamasını kolaylaştırır.

3-)Web Sitesine Doğru İndex Sağlanması

Web sitenize Google Etiket Yöneticisi sayesinde eklenebilecek ek parametreleri de ortaya çıkarmak için URL değişkenlerini web sitemize tanımlayabiliriz. Tanımlama işleminden sonra web sayfanızın <head> kısmına kendi kendine oluşturduğu referanslar ile kanonik şekilde oluşturulmuş etiketleri eklemek için JavaScript kodu sağlayan özel bir HTML etiketi kullanabiliriz. Bu kullanış bir URL’nin bilinen URL haricinde farklı türde herhangi bir varyasyonun Google nezninde dizine eklenmesine engel olur.

4-)Pazarlama Otomasyonu Parametresi

Sektör de bulunan bir çok şirket en iyi verileri yakalamak ve satışı yolunu izleyip her daim güncel bilgiler ike takipte kalmak için pazarlama otomasyonu yazılımını kullanmaktadırlar. Google Etiket Yöneticisi ile, sitenizin yol izleme yöntemlerini, parametrelerini kolay bir şekilde kullanıp bunları işinize kolayca uygulayıp bu verileri de Google Analytics bilgiler ile birleştirmelisiniz. Birinci bölgede bulunan dahil değişkeni ve Google Etiket Yöneticisi, diğer oluşan parametreler ile birlikte yol açılmış site kimlik numarasını Google Analytics’e geçirebilir.

5-)Web Sitenizin Davranışını Anlama

Etiket Yöneticisi ile yapmış olduğunuz otomatik etkinlikler ile kullanıcı davranışlarını, site işlemlerini ve dönüşüm sağlayacak yolları izlemek ve takip de kalmak kolaydır. Örnek olarak bir web sitesi sayfasının belirli alan ve zamanlarında ki tıklamaları, bir videoyla etkileşim içerisinde olmasını ve ya site kullanıcılarının site kaydırma hareketlerini rahatlıkla izleyebilirsiniz.
Otomatik oluşan etkinlikler de bu verdiğimiz örneklerin yanı sıra form gönderimlerinizi izleyebilir. Bu bilgiler pazarlamacıların ve site ziyaretçilerinin siteye katılımını ve site içerisinde dönüşümünün arttırmasına yardımcı olmak için gerekli olan yapılardandır.

6-)Google Etiket Yöneticisinden Yararlanın

Web sitenizi ve ya şirketinizi sınır teknik kaynaklardan dolayı gelişmesi ve yenilenmesine sahip değilseniz, web geliştiricilerin de bulunan pazarlama sonuçlarını da iyileştirmek ve site içi ihtiyaç duyulan şeyleri de uygulanması bekleniyor ise Google Etiket Yöneticisinin bazı durummlarından yararlanmak gerekir. Bu yüzden şirketinizin ve web sitenizin yolunu kendiniz belirleyerek Google Etiket Yöneticisi’ni en iyi şekilde kullanmayı öğrenin. Google Etiket Yöneticisini en iyi şekilde kullanıp avantajlarından yararlanmak dijital ortam pazarlaması için özgürleştirici ve değişik bir yöntem olabilir.

Bu makale de siteniz ile birlekte oluşturduğunuz dijital pazarlama ortamını en iyi şekilde idare ederek hem sitenizin SEO yardımıyla üst sıralarda kalıp reklamını en iyi şekilde yapmaya hem de kullanıcılarınıza en iyi ürünler sunmaya devam edebilirsiniz. Google Etiket Yöneticisi sayesinde de şirketiniz pazarlama sektöründe daha iyi yerlere gelmektedir.

2722 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...