Google News Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Google News Nedir ?

Google News, ülkemizde bilinen adıyla Google arama motorunda oluşan haberler topluluğudur.
Google haberler dünya çapında girilen haberleri asıl kaynağından haber başlıkları ile birlikte yüksek düzeyde doğru içeriklerin siz kullanıcılara ulaştırıldığı İnternet tabanlı bir haber hizmetidir. Böyle bi durum da Google Haberler sekmesine tıkladığınız taktirde gün içerisinde ki bir çok güncel haberleri okuyabilirsiniz.
Aynı ortamda farklı diller de yaptığınız arama sonuçları da size yaptığınız arama dilindeki ülke haberlerini karşınıza çıkartır. Bu nedenle diyebileceğim şu ki Google da bulunan arama motorunun gün içerisinde getirdiği bir haber listeleme sistemidir. Bu sisteme başvuru yapan haber siteleri Google botları tarafından detaylıca bir aramaya tabir tutulur. Bir sorun ile karşılaşılmıyor içerikler temiz ve özgün ise bu sisteme kayıt edilir.

Google News Avantajları Nelerdir ?

Oluşan internet ortamı hayatımızın en önemli noktalarından biri haline gelmiştir. Bu internet piyasasında oluşan ticaret kurumların da internet ortamına adapte olması beklenen bir olaydı. Bu dünya çapında oluşturulmuş internet ortamında rekabetin de üst seviyede olması, arama motorlarında ki sıralamayı da etkilemiştir. Herhangi bir sektör de iş yapan web sitesi sahibi her zaman en üst sırada görünmek ister ki ticaret pazarı artsın. Bu durum haber siteleri içinde geçerli olup, haberlerini daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla Google News’e kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu News kaydı bir haber sitesi sahibi için nende bu kadar önemlidir sorusunu ise maddeler halinde açıklamaya çalıştım.

-Google sıralamalarında üst sıralarda bulunması için haber içeriklerinin SEO ile uyumlu olması şartı aranmaktadır.
-Google News’e kayıt gerçekleştiğinde üst sıralarda bulunmak için yaptığınız SEO harcamaları azalır, News girdiğinizden ötürü ciddi bir yatırım yapmaya gerek yoktur.
-Haber siteniz çok daha fazla kullanıcıya ulaşır.
-Haber siteniz çok kişiye ulaşacağından sitenize reklam alma potansiyeliniz artar.
-Haber sitenizin konumu yükselir ve ziyaretçilerin size olan güven durumunu artırırsınız.
-Sitenizin Alexa değerini düşürürsünüz.
-Haber siteniz kısa zaman içerisinde piyasada duyulur ve piyasada her daim var olması kolaylaşır.
-Her geçen gün Hit Sayısını arttırdığınız piyasada, sitenizin maddi değerini arttırırsınız.

Google News’e Nasıl Kayıt Olunur ?

Haber sitenizin içeriğini, kategorilerini ve internet ortamında ki konumunu Google News kriterlerine göre dünzelediğiniz taktirde geriye tek bir şey kalıyor oda Google News’e başvuru yapmak

Google Haberler Yayıncı Merkezi sitesine girerek “Google Haberler’e ekleme” sekmesine girerek sizi yönlendireceği sayfaya gidin.
Google News site ekleme kategorisi altında bulunan eklemek istediğiniz haber siteniz ile alakalı açıklama yazacağınız bir bölüm ile karşı karşıya geleceksiniz. Bu bölüme eklemek istediğinzi haber sitesi hakkında doğru ve en ince ayrıntısına kadar bir bilgilendirme yazısı yazmanız gerekir. Bu bilgilendirme içerisinde sitenizin ne zaman kurulduğu aldığınız günlük hit sayısı ve sizin bensimdeğiniz habercilik politikasından bahsedebilirsiniz.
Açıklamayı yazdıktan sonra alt kısımda bir form göreceksiniz bu formu doğru bir şekilde doldurun. Haber sitenizde ki bilgiler ile eşleşmesi gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra en altında sitenize girdiğiniz haberlerin içeriklerini ve kategorilerini seçebileceğiniz kutucuklar oluşuyor. Yayınladığınız haberler doğrultusunda bu bölmeleri işaretleyip başvuru formunuzu tamamlayın. Google’a değerlendirmek üzere göndereceğiniz form için gönderdikten sonra bir onay mesajı alacaksınız. Bu mesaj formunuzun gittiğinin göstergesi olmaktadır.
Başvuru değerlendirme aşamasına alındıktan sonra olumsuz cevap sağlanırsa size 3-5 gün içerisinde geri dönüt sağlanır. Eğer siteniz olumlu görülüp ilk aşamaları geçtiyse 5 güne kadar da bir geri dönüt sağlanmadıysa sitenizin olumlu bir cevap alacağını öngörebilirsiniz. 10-15 gün süre zarfında bir geri dönüt sağlanır. Bu süre içerisinde siz haber sitesi sahiplerinin sabırlı olması ve haber girişine devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü formunuz değerlendirmeye alınırken sitenizin günlük içerik akışı da kontrol edilir.

Bu link ile https://partnerdash.google.com/publisher  Google News için haber sitenizin başvurusunu oluşturabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
27 Kasım 2017 10196 okunma
Kerem A.soy

2 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web itelerinizde yer alan içeriklerde aynı zamanda gör eller de kullanır ınız Kullandığınız gör eller hem arama motoru botları hem de kullanıcı deneyimi açı ından önemlidir Yani...

SEO Uzmanı Nedir?

Arama motoru optimiza yonu olarak da karşımıza çıkan SEO terimi, web dünya ında on zamanlarda oldukça öne çıkan bir kavramdır Web iteleri arama motorlarında ü t ıralara çıkmak...

Teknik SEO’nun Önemli Maddeleri

Oluşturduğunuz web ite ıralamalarınızı yük eltmek ve itenizin trafiğini yönlendirmek için ite içi içeriğinizi geliştemek ve iteniz için SEO kullanmak artık herke için internet...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz