• EN AT

Kullanıcı Deneyimi ve SEO

Kullanıcı Deneyimi Nedir ?

Kullanıcı deneyimi, firma kullanıcıların bireysel olarak site ve marka ile bütünleşmesini sağlayan ardından geniş bir sürece yayılarak, siteye gelen ziyaretçileri anlama ve onları istedikleri durumlara göre doğru yönlendirme sanatıdır. Kullancı deneyimi web sitesinde başlamadığı gibi web sitesinde de sonlanmaz. Kullanıcı deneyimi markanın tesliminden tutunda iade edilme zamanına kadar, sosyal ortamda paylaşımlara kadar birçok web site harici adım kullanıcıların markayla olan ilişkisini ilgilendirdiği için bir noktada kullanıcı deneyimine girer.

Web sitelerde kullanıcı deneyimi, web site kullanıcısını ön planda tutuyor gibi gözüksede, asıl amaç her zaman firmanın kar amacını arttırmaktan ibarettir. Şirketin kar amacı artarken bir güzel tarafta şirketin bulunduğu sektörle ilgilenen ziyaretçilerinde gelişen bu süreçten en üst düzeyde yararlanmasıdır. Günüzüm de ziyaretçilerin taleplerini ve ihtiyaçlarını gidermenin en iyi çözümü, onlara değer verip düşüncülerine ithap edip sorunsuz bir hizmet sunabilmektir.

Neden UX ?

UX kelimesi kafanızı karıştırmasın, kullanıcı deneyimi yani türkçe adıyla User Experience olarak görebilirsiniz UX’yi çoğu ortamda.

UX, web sitelerinize kısa ve uzun vadede yatırım getirisi sağlamakla birlikte, sitelerde klasik yöntemlerin herkes tarafından uygulandığını devirde sizi daha üst seviyelere çıkaracak maddelere göz atmalısınız.

Dönüşüm Oranları

Web sitelerde ki kullanıcı deneyimi, sitelerde dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan en kuvvetli araçlardan biridir. Sitenize bir çok yollar ile çektiğiniz ziyaretçilerin, site alımı yapma, uygulama indirme gibi davranışlarını bütünsel olarak dönüşüm diye tanımlayabiliriz. Her web sitesinin oluşum amacına yönelik değişik dönüşüm hedefleri bulunur. E-ticaret sitelerinde oluşan dönüşüm oranları satışlar üzerinden hesabı yapılırken, global düzeyde ise %3 civarındadır.

Bu açıklamamızı 1 seo uzmanı olarak örneklendirdiğimiz de daha iyi anlamınız için faydalı olabilir. Web sitenize gelen her ikiyüz kişiden altısı alım yapıyorken, sitenizde kullanıcı deneyimini artırırsanız bu sayıyı 7’ye çıkarıp, kısa dönemde satışlarınızda %33’lük bir artışa sebep olabilirsiniz.

Kullanıcı Sürekliliği

Web sitenizde kötü bir dizayn ve bilgi sunuyorsanız, sitenize gelen kullanıcının bir daha sitenize gelmesini bekleyemessiniz. Üstelik hep kullanıcı kaybetmekle kalmayıp aynı zamanda da rakiplerinize de fırsat vermiş olursunuz. Bu yüzden sitenizin marka değerini yükseltmek ve sürekli olarak sadık kullanıcılara sahip olmak için kaliteli ve sorunsuz bir deneyim sunmakla başlar.

Kullanıcı Memnuniyeti

Web sitenizde asıl amacınızın ve bütün adımların kesiştiği nokta olarak bakabilirsiniz site kullanıcısının memnuniyetine. Web site ziyaretçilerine doğal, kullanışlı ve basit bir süreç oluşturduğunuz zaman, web site satışlarınız artar, sadık ve memnun bir müşteri potansiyeli kazanırsınız.

Kullanıcı Deneyimi Nelere Bağlıdır ?

1-) Görsel Dizayn

Web sitenize gelen yeni ziyaretçileriniz için ilk izlenim çok önemlidir. Bu yüzden web sitenizde oluşturduğunuz her tema, her renk, koyduğunuz her resim, yazdığınız her yazı birbiriyle uyum içinde olmakla beraber sitenizi doğru bir şekilde konumlandırıp, ziyaretçilerinizin gözünü yormayacak bir oluşum sağlamaktadır.

2-) İçerik Düzenlemesi

Web sitenizde bulundurduğunuz bütün ürünlerden tutunda bütün anlatım, video ve resimler ile bir araya gelerek bütünsel bir içerik oluşturullar. Özellikle SEO sayesinde oluşturmuş olduğunuz anahtar kelimeler ile sitenize gelen kullanıcıları aradıkları kelime ile bağlantılı ve istediklerini karşılayacak bir içerikle karşılamanız gerekmektedir. Aksi taktirde uzun uğraşlar vererek sitenize yaptığınız SEO çalışmalarının bir anlamı olmaz.

3-) Kullanış Kolaylığı

Sürekli kullanıcılarınızın sitenize alışmış olup her aradıklarını kolayca bulabilirler ama sitenize her daim gelecek yeni kullanıcıları düşündükçe bu durum ortadan kalkar. Bu yüzde yeni kullanıcılar bu site ziyaretlerinde yol göstererek görsel dizayna ve içeriğe bağlı olup, tüm kullanıcılarınızın vakitten tasarruf etmesini ve sitenize tekrardan gelmesini sağlar.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO

Kullanıcı tecrübesinin yalnızca siteye gelen ziyaretçileri ilgilendirdiği düşünülse de, sıralamalar konusunda da etkisi olup bu faktör her geride bıraktığımız gün artmaktadır. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre, gezdiği sayfa adedi gibi faktörler Google sıralama doğrultusunda önemli faktör olup, sitenin sıralamasını da doğal olarak da SEO çalışmalarında etkisi olmaktadır.

UX üstüne oluşturulan yatırımlar sitedeki dönüşümleri arttırırken aynı vakitte siteye gelen ziyaretçi miktarını yükseltmeye de yardımcı olur. Bir taşla iki kuş vuran kullanıcı tecrübesi önümüzdeki senelerde kendinden çok söz ettirecek gibi duruyor.

3452 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Zeliha Mert 11 Ağustos 2018

. Büyük ölçekli firmaların bu hizmetlerden yararlanması gerekli. Böylece her bir firma hitap ettiğin niş pazarını daha iyi görebilir ve daha iyi hizmet verebilir. Bu da tabi kar oranlarının artması demek olur. Kullanıcı deneyiminin bağlı olduğu kriterlere baktığımızda siteler için görselik kaliteli içerik kolay menüler sürekli güncellik gibi hizmetlerin titizlikle yapılması gerekiyor. Bilgilerimi sayenizde pekiştirdim. Güzel yazı için teşekkürler.