Mozrank Nedir?

MozRank Nedir ?

Web sitenizde SEO çalışması yaparken karşınıza bir çok terim olacaktır. Bütün terimler farklı bir şeyi ifade ederken siz bunları ayrıştırıp sitenize uygun halde uygulayamazsanız siteniz SEO bakımından gelişmez. Bu durumda profesyonel SEO hizmeti alarak sitenize SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Yapacağınız doğru ve yerinde çalışmalar il sitenizin MozRank değerini arttırabilirsiniz. Mozrank oluşturduğunuz web sitelerin SEO uyumu bakımından değerlendirilip ona göre puanlamasına verilen isimdir. Web siteniz de oluşturduğunuz içerikler arasında vereceğiniz bağlantılar web sitenizin MozRank değerinin yükselmesini sağlamaktadır. Mozrank değerinizi site içeriklerinize verdiğiniz bağlantılardan başka, sitenizin aldığı index sayısı, aldığınız domainin yaşı ve dışarı ortamdan gelen link bağlantıları da göz önünde bulundurarak ölçülmektedir. Mozrank, bütün oluşan bu terimler toplayarak, İnternet ortamında bulunan Mozrank Nedir sorusunun cevabı ise bugüne kadar kullandığınız kelimeler bu terimlerin topluluğunu oluşturup yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının Google başta olmak üzere tüm arama motorları nezrinde bir puanlama mekanizması olarak biz kullanıcıların karşısına çıkar.

MozRank Nasıl Hesaplanır

Oluşturduğunuz sitenin MozRank değerini hesaplamak için yapılması gerekenleri sırayla madde halinde  sıralayacağım;

-Site içindeki backlinklerin toplamı ve çeşitliliği
-Site içi indexlerin artması
-Sitenizin domain yaşı
-Siteye girilen içeriklerde bulunan kırık linkler
-H1, H2, H3 etiketleriyle ile başlık oluşturmak
-Sitenizin Dmoz’a olan kaydı
-Sitemap oluşumu
-Sİteye girilen içerikler

gibi maddeler bakarak hesaplanmaktadır. Bu yapılanlar ile birlikte sitenizin değerini arttırmış olacaksınız. Google da MozRank değer hesaplayıcılar bulunmaktadır oraya gidip sitenizin değerini hesaplayabilirsiniz. MozRank siteniz için yapılan SEO çalışmaların hepsini kapsamaktadır MozRank PageRank gibi 0-10 arası değerlele ölçüm yapmaktadır.

MozRank Değeri Nasıl Yükseltilir ?

MozRank değeriniz daha çok sitenize verdiğiniz iç linkler ve dışarıdan aldığınız dış linklerle yükseltebilirsiniz. MozRankınızı yükseltmeniz için popülarite değeri fazla site ve sayfalardan link çıkışı elde ederek MozRankınızı arttırabilirsiniz. Bu linkleri elde ederken dengeli bir yol izleyip aldığınız linklerinde kaliteli olmasına özen gösterin.

Moz Spam Score

Spam Score, MozRankın değerlendirdiği bir siteyi oluşturduğu rapor sonucu verdiği 0-17 arasında değerdir. Bu 2 değer arasında sitenizin puanını öğrenip verdiğiniz linklerin ve yapmış olduğunuz çalışmaların ne derece doğru ne derece yanlış olduğunu öğrenebilirsiniz. Yaptığınız çalışmaların da ceza alıp almama riskinde yapacağınız istatistik çalışmalarına göre anlayabilirsiniz.

  • Düşük Moz Rank değerine sahip siteler
  • Sosyal medya veya iletişim bilgilerine sahip olmayan siteler
  • Yanlış link Alınmış siteler
  • Düşük kaliteli içerikler
  • Çok fazla link alışı
  • Düşük kaliteli içerikler

Gibi etmenlere sahip web sitelerinden aldığınız linker Spam Score’unuzu etkiler. Böylece hem web sitenizin anlık Spam durumunu takip edebilir hem de çalışma yaptığınız hangi sitelerin sitenize daha çok zarar verdiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Moz Spam Score’unuzu öğrenmek için

http://www.opensiteexplorer.org sorgulama yapabilirsiniz

Moz Rank Nasıl Arttırılır?

Alogoritmadan sizin de anlayabileceğiniz üzere Moz Rank’in daha yüksek olabilmesi için popülaritesi yüksek site ve sayfalardan link çıkışı elde etmek gerekir yani edu ve gov uzantılı mozrank yüksek sitelerden alınmış doğru link yapısı sahip siteler. Derecelendirmenizin çok daha yüksek olması için dengeli şekilde hem kaliteli linkler edinmeniz hem de çok sayıda link elde etmeniz gerekir. Moz Rank değerinizi öğrenmek için yine Moz tarafından geliştirilen, Open Site Explorer isimli aracı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
29 Kasım 2017 1860 okunma
Kerem A.soy

2 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

Hacklink Nedir, Hacklink Zararları Nelerdir?

İnternet ite i ahipleri, doğal olarak kendi ayfalarının kı a zamanda çok fazla kişiye ulaşma ını i terler Ancak normal şartlarda bu üre uzun bir üredir Arama motorlarına ait...

AMP Google Analytics Nasıl Eklenir?

Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere AMP Google Analytic İzleme Kodu Na ıl Eklenir, izleme kodu ile birlikte ba it bir şekilde  na ıl eklenir onu gö tereceğim altta...

Paravan Blog Nedir, Nasıl Yapılır ?

Merhaba 1 eouzmanicom takipçileri Bu makalemizde izlere Doğru Paravan blog Nedir na ıl yapılır onu anlatacağım Dış SEO çalışmalarının en önemli etkenliklerden biri olan backlink...

SEO Ajansı

Bir SEO Ajan ı için temel hedef, kendi inden hizmet alan web itelerinin internet üzerindeki görünürlüğünü artırmak, bu ayede de iteye uzun vadede daha fazla ziyaretçi çekmek ve...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz