• EN

SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Google son birkaç senedir pazarlamacılardan bir ton değişiklık yapmıştır. Bu değişiklerin bütün kullanıcılarına en iyi arama tecrübesini oluşturmak için Google’ın gerçek amacı izleyin.

Sonuçta, bundan sonra yalnızca arama motorları amacıyla internet sitesi içeriğini yükseltmek ve optimize etmek yeterli değil. Daha iyi dil işleme, arama neticelerini tedavi etmek amacıyla büyük bir odak haluna geldiğinden, markanızın site içeriği bundan sonra yalnızca arama motorlarıyla değil, gerçek insanlarla konuşmaktadır.

Hem insanlara hem de arama motorlarına hitap etmek amacıyla markalar, neyin çalışıp çalışamayacağını keşfetmek ve nerede iyileştirileceğini tespit etmek amacıyla site içeriğini bir kontrol süreci süresince değerlendirmelidir. Web sitesi içeriği kontrolü, bütün içerik stratejinizin asıl amacıdır.

Doğru yapıldığında içerik kontrolü, internet sitenizin içeriğinin yalnızca marka amaçlarınız ve pazarlama amaçlarınız değil, aynı vakitte müşterinin gereksinimleriyle de alakalı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Denetimler problemleri doğurul, site içi tutarlılık, ses ve ton ile özdeşleştirebilir; onlar da SEO amacıyla yön verebilir.

Mevcut İçeriği İnceleyin

Her içerik kontrolü aynı değildir; Başarı amacıyla bir çerçeve meydana getirmek amacıyla çoğu değişik dijital pazarlama kanalında aşinalık gerekir. Bununla birlikte, her bir içerik kontrolü, bir internet sitesinin her sayfası amacıyla nicel ve nitel metrikleri değerlendirmek gibi ortak noktalar içerir.

Her içerik kontrolünde ilk adım, bir internet sitesinin sahip olunan içeriğini kaydetmektir. Her web sitenin verilerini merkezileştirmenin, URL’ler, sayfa başlıkları, dönüşüm oranları, meta açıklamaları vb. Bilgileri, işlemimize başlamak amacıyla tek bir elektronik tabloda bulmanın en basit yolunu buluyoruz.

Kitlenizin arama alışkanlıklarını ve sahip olunan bütün işlemiş verilerinizi değerlendirmek amacıyla vakit ayırın. Kullanmayı sevdiğimiz araçlardan bazıları şunları içerir:Sonrasında, bir marka düzeyinden ve bir içerik niteliği düzeyinden sayfa ile alakalı nitel veri kat ediyoruz. Müşterilerimiz amacıyla kilit sayfaları, amaç kitleye ve marka amaçlerine karşı ölçüyoruz. Her sayfayı değerlendirirken, her sayfayı ideal bir şekilde derecelendirmeli ve onlara yönelik ileri adımları tanımlamalısınız.

Her içerik kontrolü ile, sitenizin genel sağlığı ile alakalı problemleri tanımlamanız ve rastgele bir kuvvetli ve zayıf yönleri belirlemeniz gerekir. İçeriğin özünden yoksun olduğuna ya da zayıf trafik aldığına karar verirseniz fakat marka amacıyla mühimdir, içeriğin geçerli kitleler amacıyla yenilenmesi gerekir. Her kategori sayfasında temaları görmeye başlayacaksınız ve sitenin her bir alanı amacıyla önerilerde bulunabileceksiniz. Aşağı da içerik kontrolü yapılırken işe yarayacak genel terimler bulunmaktadır.

Kurbağa Çığlık: Web sitelerin içeriklerini tarayıp bir tabloya kaydetmenizi sağlar

Google Analytics: Çoğu web sayfanın başarı sayfalarını dışa aktarımının iznini verir.

Kitle Segmentasyonu Amacıyla İçerik Oluşturma

Sonraki adımları tanımladıktan sonra, onu amaç kitleniz amacıyla etkili bir şekilde programınız gerekir. Başarılı içerik pazarlaması, bir nişi amaçlamak ve daha sonra ise nişan ve gelir yönünden en iyi şekilde yararlanmaktır. Kitle segmentasyonu sayesinde, her bir kitle türü çevresinde lazer merkezli stratejilere sahip olabilirsiniz.

GE gibi geniş bir B2B kitle segmentine sahip bir kuruluş amacıyla ürün sayfası ya da olay araştırması içeriği, amaç kitleniz amacıyla en mühim içerik parçası olabilir. Yenilikçi bir ev ve emniyet markası olan Nest amacıyla, videoların ve referansların kullanılması hal ve sayısal değeri tespit etmek amacıyla daha etkili olabilir.

Hedef kitlenize ulaştığınızda, pazarlama taktiklerinizi ilgili bir şekilde rafine etmeniz gerekir. Hedef kitlenizi tanımlarken, bölümlere ayırarak ve evvelceliklendirirken, içerik kontrolünizde tespit edilen bir boşluğu hangi içerik türünün dolduracağını ve bunun dışında amaç kitlenizi yansıtıp tanımlamanız gerekir.

Birçok içerik markasının mücadele edeceği yer budur – başlangıçtaki içerik kontrolü ile meydana çıkarılan problemleri çözüme ulaştırmak amacıyla çevik bir eksper ekibine gereksinim duyulurken aynı vakitte amaç kitle kesimleriyle de uyumludur. Mevcut site içeriğinin bütün yönlerini değerlendirdikten sonra, boşlukları doldurabilir ve amaç kitleniz amacıyla daha cazip bir ifade oluşturabilirsiniz. Bu yöntemi hak etmiş çok az marka var ve taktiklerinin farkında olmak ve başarıyı nasıl doğruladığını bilmek çok mühim.

Örneğin Mercedes-Benz, içeriğinin büyük bir çoğunluğunun yüksek kaliteli otomobilleri amacıyla ödeme gerçekleştirmek isteyenler amacıyla (ve görülebilecek) olmasını sağlar. Bununla birlikte, sürücülerin daha genç bir nüfusuna girmek istediklerini biliyorlar. Bu nedenle, ideal fiyata yüksek değer ve kuvvetli bir müşteri markası teması gibi bin senelik değerlerine uyan içerik ve mamüller de yaratıyorlar.

Bu arada Toyota, Prius Prime’ı pazarlıyor. Otomobil şirketi, bunun en ilerlemiş hibrid olduğunu fakat lüks otomobil satıcılarından daha ideal fiyata sahip olduğunu iddia ediyor. Toyota, enerji verimliliği ile ilgilenen  yeni otomobiller amacıyla pazardaki binyılları amaçlamak amacıyla infographics kullanıyor.

Her iki araba markası da daha derin bir civarda kitlenizi amaçlamak amacıyla değişik içerik türlerini kullanıyor. Hedefin tüketiciyi eğitmeye odaklandığına ilgi edin; bunlar, her şeyden evvelce kitle segmentlerine odaklanır.

Her bir sayfayı insanlara değer veren şey esasında değerlendirerek nicel veriyi çoğaltmak amacıyla vakit ayırmak kritik ehemmiyet taşır. İçerik kontrolleri amacıyla, insana dokunarak açıklayıcı bir varlık göstererek hem insanlara hem de Google’a itiraz etmeniz gerekir. İçeriğinizin niteliğini değerlendirmek ve içerik oluşturma konusu ile alakalı net bir anlayış meydana getirmektedır.

İnsanlar ve arama motorları geliştikçe yerinde içeriğinizin tutarlılığını ve etkinliğini sağlamak amacıyla altı ila 12 ayda bir bir içerik kontrolü yapmanızı öneririz. İlk içerik kontrolü, içerik niteliğini artırmanıza yardımcı olmak amacıyla asli bir veri ve anlayışlar oluşturacaktır. Sonrasında gelen içerik kontrolleri, değişiklikler uyguladığınız andan itibaren sayfalarınızın nasıl büyüdüğünün yanı sıra ele alınması gereken zayıf yönleri saptayarak size gösterecektir.

Genel Düşünce

Sağlam bir içerik kontrolü ile meydana çıkardığınız şeyin çevresinde kapsamlı bir içerik stratejisi geliştirerek, içerik geliştirme yöntemlerinizi iyileştirebilir ve gelecekteki rastgele bir değişiklik ya da güncelleme amacıyla iyi bir oluşum sağlayabilirsiniz

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
1474 okunma
Kerem A.soy

3 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

SEO ile Web Site Ziyaretçisi Arttırma

SEO ile Web Site Ziyaretçi i Trafiği Arttırma Yöntemleri İşletmeler ya da birey el web ite ine ahip olmakla iş bitmiyor Web ite ini kurduktan onra a ıl mücadele başlıyor Web itenizi...