• EN

SEO ile Web Site Ziyaretçisi Arttırma

SEO ile Web Site Ziyaretçisi Trafiği Arttırma Yöntemleri
İşletmeler ya da bireysel web sitesine sahip olmakla iş bitmiyor. Web sitesini kurduktan sonra asıl mücadele başlıyor. Web sitenizi kurduktan sonra ziyaretçi çekebilmek için gerekli çalışmaları yapmaya başlamalısınız. Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak için ücretsiz ve doğal trafik çekeceğiniz yöntemleri kullanmalısınız. Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak için en etkili ve maliyeti düşük yöntem arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak ifade edilebilir.

Web siteleri arama motorlarının sıralama kriterlerine dikkat ederek kısa süre içinde web sitesine olan trafiği arttırabilirler. Web sitenize gelecek organik ziyaretçi sayısını arttırmak için içerik eklemek tek başına yeterli değildir. Bunun için bazı SEO müdahaleleri yapmalısınız. Doğru SEO hamleleri yaparsanız arama motorlarının dikkatini çekebilir ve rakiplerinizin önüne geçerek daha fazla trafik çekebilirsiniz.

SEO ile web sitesi ziyaretçisi arttırma için size bazı öneriler sunacağız;

Web Sitenizde Soru-Cevap Bölümü Oluşturun
Soru cevap bölümleri web sitelerinin ziyaretçi arttırması için en etkili ve basit SEO hamleleri arasınadır. Soru cevap bölümleri geri dönüşüm oranı en yüksek SEO çalışmaları arasındadır. Sitenizde forum bölümü kurabilir ya da hazır soru-cevap eklentisi bulabilirsiniz. Böylece web sitenize trafik çekmek için ziyaretçilerinizden ücret ödemeden destek alabilirsiniz.

Web sitenize soru cevap bölümü oluşturarak insanların cevap ve soru kısımlarında içerik eklemesini sağlayın. Böylece hiç aklınıza gelmeyecek anahtar kelimelerde sitenizi ön sıralara çıkarabilirsiniz. Yeni soru ve cevaplar oldukça sitenize daha fazla hit oluşturabilirsiniz.

 

Mail Abone Listesi Yapın
Web sitenize trafik çekebileceğiniz en basit ve eski yöntemlerden biri mail abone listesidir. Bu işlem hala en etkili hit arttırma yolları arasındadır. Bunun için basit bir eklenti kullanarak abone listesi oluşturabilirsiniz. İnsanlar mail yoluyla blog sayfanıza abone olduğunda daha sonra ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

Web sitenizin e mail abone listesindeki 3000 kişiye ileti gönderdiğinizi düşünün. Bu kişilerden %25’i web sitenize geldiğinde hiç beklemediğiniz yüksek bir trafik elde etmiş olursunuz. Üstelik abone listesi eklentilerinin site hızına etkisi de çok düşüktür.

 

Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Doğru Kullanın
Anahtar kelime SEO çalışmalarında hayati bir konudur. En etkili anahtar kelime seçimi rakiplerinizi yukarı çıkaran seçenekleri değerlendirmek olacaktır. Rakiplerinizi analiz edin ve doğru araçlarla rakiplerinizi üste taşıyan kelimeleri belirleyin. Rakiplerinizin sonuç aldığı anahtar kelimeleri belirledikten sonra bu kelimeleri doğru şekilde kullanın. Kelimeleri doğru şekilde kullanırsanız sizler de üste çıkmaya başlayabilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Yelpazeniz Daha Geniş Olsun
Arama motorlarındaki performansınız için içeriklerinizde tek anahtar kelimeye odaklanmayın. Odaklandığınız anahtar kelimeye uygun olarak farklı anahtar kelime gruplarına da odaklanın. Ancak bu durumu yazınızı anahtar kelimeye boğma olarak düşünmeyin. Çok anahtar kelime kullanmak yerine doğru anahtar kelimeleri seçin. Cümle yapısına uygun olacak, yazı akışını bozmayacak, doğru yerde doğru oranda kullanılacak birden fazla anahtar kelime grupları size yardımcı olacaktır.

 

Kaliteli Backlinkler Almaya Çalışın
SEO ile web site ziyaretçisi arttırma adına en etkili yollardan biri de backlink almaktır. Web siteniz için güçlü olan sitelerden bağlantı alarak daha fazla trafik çekebilirsiniz. İlgi çekici içeriklerle web sitenize oldukça güçlü baclinkler vererek hiç hayal etmediğiniz oranda ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

Misafir Yazarlık Yapın
Başka web sitelerinde misafir yazarlık yapmak en az tercih edilen ancak en etkili olan trafik arttırma yollarındandır. Köklü bloglarda ilgi çekici yazılar paylaşarak hem kendinizi tanıtabilir hem de web sitenize trafik çekebilirsiniz. Günlük ziyaretçi sayısı yüksek olan sitelerde yazılarınız çıkarsa ciddi bir ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

Web Sitenizde Misafir Yazarlar Alın
Web sitenizde başka yazarların da içeriklerini paylaşmasına izin verin. Başka yazarlar kaliteli içerikler paylaşarak kendi okuyucu kitlesini de yazınıza çekebilir. Misafir yazarınız her ne kadar kendine ziyaretçi çekecek olsa da buradaki insanların önemli bir bölümü sizin ziyaretçiniz olarak kalacaktır.

 

Site İçi Linkleme Çalışmaları Yapın
SEO açısından verim alabilmek ve ziyaretçilerin web sitenizde daha çok dolaşmasını sağlamak adına site içi linkleme yapmanız gerekir. Web sitenizdeki yazılar arasında kaliteli bağlantılar verirseniz bir sayfanıza gelen bir ziyaretçiyi diğer sayfanıza da yönlendirebilirsiniz. Böylece daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

 

Site Hızınızı Yüksek Tutun
Google tarafından duyurulmuş iki yüz üzerinde sıralama kriteri bulunuyor. Bu kriterler arasında en önemlileri arasında site hızı bulunuyor. Web sitenizin yavaş olması hem kötü sıralama almasına hem de ziyaretçilerin açılmayan sitenizi hemen terk etmesine yol açar. Görselleri, içerik büyüklüğünü ve temanızı site hızınızı arttıracak şekilde optimize edin.

 

Başlıklarınız İlgi Çekici Olsun
Ziyaretçilerin sitenize girebilmesi için başlıklarınız ilgi çekici olmalıdır. Arama sonuçlarında ziyaretçilerin sitenize girebilmesi için başlıklarınızı iyi oluşturun. İçeriğinizi iyi yansıtacak ilgi çekici başlıklar sayesinde hem ziyaretçi çekebilir hem de sıralamanızı arttırabilirsiniz.

 

Kaliteli İçerikler Paylaşın
Web sitenizde ziyaretçi çekebilmek en önemli unsurlardan biri kaliteli içeriktir. Unutmayın, içerik her zaman kraldır. Bu yüzden web sitenize daha sık şekilde içerik üretin. İçeriklerde ziyaretçilerin tüm sorularına cevap verin ve profesyonel, SEO’ya uygun içerikler üretin. Kaliteli içerikler her zaman geniş bir kitleyi sitenizde bulmanızı sağlayacaktır.

 

Multimedya Ögelerine Yer Verin
Web sitenizde içerik olarak sadece metinler olursa ziyaretçiler sıkılacaktır. Ayrıca arama motorları da salt metin içeriklere zaman içinde fazla önem vermeyecektir. Bu yüzden web sitenize görsel, video, grafik gibi diğer multimedya ögelerine yer verin. İlgi çekici olan infografikler sayesinde daha fazla ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyayı Kullanın
SEO ile web sitesi ziyaretçisi arttırma için en önemli çalışmalardan biri sosyal medyadır. Bu yüzden sosyal medya uygulamalarında aktif olun. Aktif sosyal medya profillerinizden link çıkışı yaparak web sitenize trafik çekebilir ve insanların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden ne kadar takipçi kitlesiyle etkileşime girerseniz web sitenize o kadar fazla insan çekebilirsiniz.

 

Dijital Reklam Bütçesi Oluşturun
SEO ile ziyaretçi arttırmak için en etkili yöntemlerden biri de web sitenizin reklam bütçesini oluşturmaktır. Web siteniz için arama motorlarında ve sosyal medyada uygun fiyatlarla reklam oluşturarak hayal edemediğiniz kadar fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Dijital reklam bütçesi sayesinde ziyaretçi sayınızı kısa süre içinde arttırabilirsiniz.

 

Eski İçeriklerinizi Optimize Edin
Web sitenizde trafik çekebilmek için eski içeriklerinizin yerlerinden faydalanın. Eski içeriklerinizi sürekli optimize edin ve geliştirin. Eski içeriklerinizi geliştirdikçe daha fazla ziyaretçi çekebilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

12256 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Sedat Koc 11 Ağustos 2018

Web sitelerinde ziyaretçi sayısı arttırmak için benim yöntemim, eğer yeni bir site ise rekabeti az olan sektörle alakalı yazıları almak ve bu yazılarımı, seçtiğim anahtar kelimelere göre yazmaktır. Ya da iyi bir makale yazarına yazdırmaktır. Zorlu olmayan konulardan kastınızı anlamadım hocam bu konuyu biraz daha açabilir misiniz? Rekabetin fazla olmadığı anahtarları mı kastediyorsunuz?