• EN AT

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin her daim Google sıralamalarında aşağılarda kaldığını ve bir türlü istediğiniz seviyelere ulaşamadığınızı düşünüyorsanız, sektörde bulunan rakiplerinizi iyice bir araştırmanız gerekecektir. Başka bir deyişle SEO rakip analizi yapmanız gerekmektedir.

SEO rakip analizi yapmanız için çok önemli nedenler vardır. Rakip analizi yaparak sizden daha başarılı olanların sırlarını bulabilirsiniz. Web siteniz ile alakalı taktiksel avantajlar elde edebilirsiniz. Bu nedenler SEO rakip analizinizi yapmanız için başlıca etkenlerdir. Biz de 1 SEO uzmanı olarak sizlere bu konuda yardımcı olarak daha iyi sıralamalar almanızı sağlayacağız.

1-) Sektörünüzde ki Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Bulun

SEO rakip analizimizde ilk olarak rakiplerinizin içeriklerinde belirlediği anahtar kelimeleri tespit etmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin oluşturduğu anahtar kelimeleri bulmanın en kolay yolu Ahrefs aracını kullanmaktadır.

2-) Rakiplerinizin Web Sitelerini Optimizasyon Analizi Yapın

Bir çoğunuzun düşündüğü gibi rakip web sitelerin SEO analizlerini yapmak emin olun ki vakit kaybı değildir. Bu yöntemi kullanarak emin olun ki yapacağınız SEO taktikleri hakkında çok şey öğrenebilirsiniz ve rakiplerinizin eksiklerini görüp siz o eksiklere göre kendi sitenizde daha fazla işler yaparak bir adım öne geçebilirsiniz.

Web site sıralaması iyi olan bir sitede bakılması gereken önemli şeylerden biri de içerikte ki anahtar kelime yoğunluğudur. Anahtar kelimelerin içerik de kullanılan yerleri SEO çalışmaları konusunda ne kadar atılgan olmanız gerektiğine dair yol çizer. Bu yüzden rakip analizinde anahtar keliem yoğunluğunu belirlemek önemli bir adımdır. Bu anahtar kelime yoğunluğunu belirlemek için https://www.internetmarketingninjas.com/seo-tools/keyword-density/ siteye girip anahtar kelime analizinizi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey vermiş olduğumuz linke girip analiz yapacağınız web site internet sayfa da bulunan arama moturuna yapıştırın ve kelime yoğunluğunu kontrol edin.

Anahtar kelime yoğunluğunu yaptıktan sonra sitenizin meta analizini yapmanız sizin için faydalı olur. Rakip sitelerin meta verilerini nasıl sitelerine yazdıklarını inceleyin. Rakipleriniz LSI anahtarı kullanmış mı, sitelerinde kopya içerik var mı yoksa tamamen özgün mü bunları kontrol etmelisniz.

Rakip web site mimarisini kontrol etmek, rakipleriniz web sitelerinde ne kadar yetkili olduğunu ve siteleriyle ne kadar uğraştıklarını gözler önüne serer. Web site optimizasyonu analizi yaparken de en önemli şey rakiplerinizin site içi link verme taktiklerini anlamaya çalışın.

3-) Rakip Web Sitelerde İçerik Analizi

Web sitelerinde daha fazla içerik kullanan web siteleri Google sıralamalarında daha üst sıralarda yer alabilir. Bu yüzden içeriğinizde belirlediğiniz odak nokta anahtar kelimenizin sıralamasına göre çok daha üstün bir web site sayfası oluşturmalısınız. Başka bir değişle rakip siteleri analiz ederken çok farklı unsur kullanmalısınız. Örnek olarak; kelime sayacı verilebilir. Uzun yazılan içerikler Google arama motorlarında iyi bir performans gösterir. Bu yüzden anahtar kelime yoğunluğunu rakip sitelerde daima test etmeye çalışın. Her daim web sitelerde yazıların uzunluğu ve kelimelerin sayısı site hakkında genel bir fikir verir. Böylece rakip sitelerde belirlediğiniz ortalamalardan daha uzun içerikler hazırlayabilirsiniz. İçerik ile alakalı dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise içeriklerin izin benzeri olmayan özgün içerikler olmalıdır. Yazdığınız işe yaramaz yazılar Google’da hiç bir şekilde işe yaramaz. Bu yüzden rakiplerinizin içeriklerini tespit ederek farklı olmaya özen göstermelisiniz. Sitenizde her daim benzeri olmayan ve iyi araştırılmış içeriklere ihtiyacınızın olduğunu unutmayın.

Rakip sitelerin medyayı da nasıl kullandığı sitenizin sıralaması açısından önemli bir unsurdur. Rakiplerinizin görsel ve videoları içeriklerde nasıl kullanıldığını inceleyin. Kullanıcı deneyiminizi her daim geliştirmeye bakın bu gelişme yaşandıkça Google Web sitenize daha çok değer kazandıracaktır.

Web sitenizde site dışı link verme, web sayfanızda kullandığınız içeriklerin kredisini yükseltir ve iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Rakipleriniz web sitelerinde site dışı link vermiyorsa bu sizin için bir avantaj olanağıdır.

4-) Rakiplerinizin Web Sitesi Tasarımını Analiz Edin

Google sıralamaları konusunda web site tasarımı ön planda tutulan bir konudur. Eğer rakiplerinizin web site tasarımları iyiyse sizinde kendi sitenizde bu konuya biraz daha önem vermeniz gerekmektedir. Örnek olarak; rakip sitenin Google sıralaması çok iyi ama kötü bir web site tasarımına sahip. Bu sizin için altın bir fırsattır çünkü siz kendi sitenizde iyi bir tasarım yaparak rakibinizin üstüne geçebilirsiniz.

5-) Rakip Sitelerin Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Sosyal medya her yerde ön planda olduğu ve etkileyici olduğu gibi SEO konusunda da etkileyicidir. Size söyle bileceğim tek şey sosyal medya SEO’dan daha büyüktür. Sİtenizde sağlayacağınız iyi bir sosyal medya kampanyası her daim ilişkilerin iyi anlamda kurulmasına yardımcı olur ve müşterileriniz ile etkileşim kurmanızı sağlar. Demek istediğim şu ki rakip siteler sosyal medya kullanıyorsa sizinde siteniz ile alakalı bir sosyal medya hesabı açmanızdır. Bu yüzden rakip sitelerin sosyal medya hesaplarını kontrol edip nasıl göründüğünü ve nasıl aktif olduklarını incelemektedir. Bu inceleme sayesinde eksikleriniz tespit edip ona göre davranmalısınız.

6-) Rakiplerinizin Backlink’lerini Kontrol Edin

Temel analizler için yukarıda belirtmiş olduğum maddeleri yazdım fakat SEO çalışmalarında hala büyük bir pay olan backlinklerin önemi vardır. Backlink analizi için iki önemli faktör vardır; kendi web siteniz için bağlantı fırsatlarından yararlanmak ve rakip sitelerin sayfalarını  takip etmenizdir. Rakip sitelerin Backlink analizi için Ahrefs, Majestic, Open Link Profiler, Open Site Explorer ve Web Me Up gibi araçları kullanabilirsiniz.

Yukarıda yazmış olduğum maddeler ile iyi bir rakip SEO analizi yaparak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz

9541 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...