SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, yapılmış olan internet sitelerine en başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına yapılan ziyaretçi kitlelerine göre en uygun şekle sokan, arama motorlarında ki iyileştirme ve güncelleme çalışmaları için gereken tüm raporları oluşturup onların takibini sağlayarak çalışmaların eksiksiz bir şekilde yürütülmesini sağlayan, sitelerin optimizasyon stratejilerini oluşturan ve gelen ziyaretçi sayılarını artıran kişidir.
Daha özet bir şekilde açıklarsak sitelerin ziyaretçi sayılarını arttıran kişidir.

Son zamanlarda kullanıcılar tarafından internet kullanımı ve dijital pazarlama ortamının artması nedeniyle, adminler oluşturdukları web sitelerini üst sıralara taşımak istiyor. Örnek olarak site sahibi herhangi bir arama motoruna “Ankara bulunan otomobil galerisi” yazdığında ilk sırada kendisinin sitesini görmek istiyor. Çünkü ilk sırada bulunduğu zaman o sektörün alıcısı olan potansiyel müşterilere ulaşılmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu aşamada arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkabilirim diye düşünüyor.
İşte bu sorunun çözümünü oluşturacak olan SEO uzmanları devreye girerek profesyonel bir şekilde bu soruya cevap vermeye çalışıyor. Site markasının oluşturduğu SEO bütçesine göre ayrılan bütçeyi etkili ve en verimli bir şekilde kullanıyor ve siteyi en etkili yere taşıyor.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

SEO uzmanı olan kişiler aslında arama motoru optimizasyonu yapan kişiler olarak bilinir. Fakat SEO uzmanlığını bu kadar basit bir çerceveden bakmak yanlış olur. SEO uzmanı yaptığı optimizasyonun nasıl yapıldığını bilen; araştırmacı, yönetim kabileyeti olan, etrafıyla iletişim gücü olan, taktiksel ve fikir üretimi her daim kişilerdir.

SEO uzmanı ilk işi çalıştığı siteyi analiz ederek rapor oluşturur ve hangi kelimeler ile üst sıralara taşınması gerektiğini belirler. Genellikle sitenin ara yüzünde bulunan ve kullanıcı dostu olmayan hataları düzenler. Anahtar kelimeler arasında ki rekabeti oluşturan SEO uzmanları kendilerine iş için ayrılan bütçeyi en iyi şekilde kullanır ve siteyi arama motorlarında en üst sıralara ulaştırır.
Genel olarak da aşağıdaki maddeler doğrultusunda işini yapar.

-İnternet sitesinin içerik ve kod raporlarını oluşturul
-Kurumsal sitelere sitenin optimizasyonunu yapmak
-Algoritma güncellemelerini takip ederek internet sitesine uygulamak.
-SEO parametlerini belirleyerek siteye uygulamak
-Site için reklam kampyanları oluşturmak
-Site içi link alışverişini sağlamak.
-Kelime araştırması yaparak içeriğin optimizasyonunu yapmak.

-Site ile alakalı sosyal medya hesaplarında reklam vermek
-Site için özgün ve kaliteli içerik hazırlamak
-Site ile alakalı departmanlar da gelişim için görevler üstlenmek.

Bu maddeler SEO Uzmanının yapması için belirlenen temel maddelerdir. Bu maddelere uyarak iyi bir SEO uzmanı çalışması yapılır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ?

SEO uzmanları, siteleri kullanan kullanıcılar hakkındaki bilgileri toplayıp bir rapor oluşturarak İnternet sitelerine yaptıkları iyileştirmeler sayesinde, ziyaretçilerine başka yer de bulunmayan site içi deneyimler sunmayı amaçlar. Son zamanlar da hemen hemen her sektörde artan web sitelerinde ortak eksiklik kalite düzeyidir. SEO sektöründeki hızlı gelişen olayları ve artan talepler üzerine yapılacak olan SEO çalışmaları artsa da bilgi deneyim ve uzmanlık için bu süreç içerisinde yeterli erişim sağlanmamaktadır. Bu yüzden SEO uzmanı olarak yapılan çalışmalarda yeterli bilgi ve birikim sağlandıktan sonra siteler hakkında çalışmalar yapıp kullanıcıların internet sitelerini en üst sıralara çekmektir.

SEO Uzmanı Ne kadar Kazanır ?

Her meslek sektöründe olduğu gibi SEO uzmanının aldığı ücret de belirli olaylara bağlı olarak değişkenlik gösterir. SEO uzmanlığı işi için bakıldığında yaptığınız işin başlangıc miktarı 2500 tl olarak başlanır. SEO uzmanının yaptığı ve çalıştığı internet sitelerine ve ya firmalarına göre sağladığı yarar ile maaş artışı doğru oranda artar. Birey her gelişiminde, kendisine bişeyler kattığında, bu kattıklarını çalıştığı kurumlara aktarırsa kazandığı para da artacak olup 2500 lira ile  başladığı bi yerde 5000 liraya kadar çıkacaktır.

 

 

Amatör bir SEO uzmanı olarak başladığınız bu sektöre işiniz ile alakalı araştırmalar, bilgiler sağlayarak bu makalemizi de okuyarak SEO uzmanı konusunda en iyi yerlere gelebilirsiniz. Her daim kendinizi geliştirerek ve etrafınızdan bilgiler toplayıp bunları iş yaptığınız kullanıcıların sitelerine uyguladığınız bu iş için en iyi yerlere gelebilirsiniz. Kendinize her daim güvenip bu işin üstüne giderseniz her daim kazanan siz olursunuz.

Bu makalemizi iyice okuyup siz ziyaretçilerimize  SEO uzmanı hakkında iyi fikirler ve yeni bilgiler verebilmişizdir umarım.

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]
06 Kasım 2019 8519 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

En İyi SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir İnternet adre lerini kullanıcılar tarafından daha kolay gezinebilir ve daha hızlı bilgiye ulaşılabilir,arama motorları tarafından daha anaşılır şekle okmak için...

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhaba 1 eo uzmanı takipçileri bugünkü yazımızda, SEO nedir ve SEO çalışmaları na ıl yapılır izlere aktarmaya çalışacağım Özellikle onbirkaç yıl içinde daha ık duyar hale...

SEO İçin Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni bir web ite kurarken, en dikkatli eçim yapmanız gereken konulardan biri domain eçimidir Domain eçiminin SEO çalışmaları için önemi on yıllarda daha fazla açığa çıkmıştır...

SEO Eğitimi Nedir?

İnternetin gelişim hızının tüm dünyada doruğa ulaşma ıyla birlikte, ticari alanda da internet çok önemli hale geldi Bundan on yıl önce ine kadar internet üzerinden gelir elde etme...

YORUM YAP

Lütfen Güvenlik Sorusunu Giriniz