• EN

Sitem Neden İndex Almıyor ?

Yaptığınız web sitesi arama motorlarında neden görünmüyor ? Bu sorduğunuz sorunun birden fazla nedeni olabilir ama bu birden çok sorunun en başında sitenizin gerektiği kadar güzel bir performans sergilememesi olabilir. Yani sitenize index geliyordur ama sitenizin katma değerlerinin seviyesi düşük olduğundan ötürü ya da sitenizin SEO ayarının olmaması, sitenizin diğer sitelere göre baskın olmaması arama motoru sıralamaların da görünmeme sebebiniz olabilir.
Bu durumu çözmek için öncelikle Google ana sayfasına “wwww.site.com” aramasını yaptığınız da Google botlarının web adresinizde hangi sayfaları indexlediğini görebilirsiniz. Kontrolü yapmanıza karşın hala arama motorları tarafından doğru  bir şekilde index alamıyorsanız, siteniz ile  alakalı teknik sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Sitenizin kalite yönergelerini bilinçsiz bir şekilde görmezden geliyor olabilirsiniz. Aşağıda sırayla arama motorlarında index alamama nedenlerini açıklamaya çalışacağız.

Google Sitenizi Henüz Taramamış Olabilir

Yeni açılan web sitelerin sıkça karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Siz siteniz ile alakalı içerikleri eklemiş olabilirsiniz ancak Google botları siteniz ile alakalı bilgilere ulaşmadığı için arama motorlarında arandığında görünmüyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir sorun olduğunda bu sorunu kalıcı bir biçimde ortadan kaldırmak için Google Webmastertools paneline kayıt oldup site ile ilgili haritanızı eklemeniz gerekmektedir..
Site haritanızı ekledikten sonra sitenize eklenen içerikleri, kategorileri ve sayfaları ve son olarak da girdiğiniz içerikte ki etiketleri de Google botlarına bildirmiş olursunuz ve sitenize index almaya başlarsınız zaman ilerledikçe de index alma hızınız gözle görülür derecede artar.
Site haritanızı eklediğiniz taktirde index alabileceğiniz anlamına gelmez. Sayfalarınız Google botlarına iletilmiştir ama sitenizin botlar tarafından taramaları dakikalar da alabilir günler de alabilir. Bu işlemleri beklemeyip direk sonuç almak istiyorsanız da Google Url Ekleme bölümünden index almasını istediğiniz sayfanızı Url eklemeye gönderip hızlı bir şekilde index alabilirsiniz.

Sitenizde “No İndex” Etiketi Olması

Yeni web sitelerinde index alamama durumun sonucunda belirlenen hatalardan bir tanesi de sitede “no index” etiketi olmasıdır. Sitede kullanılan yazılım, sayfa tasarımı, olası seo eklentileri de bazı durumlarda “no index” etiketi olarak gelmesidir. Eğer sitenin yazılım esnasında bu etiketi siteden kaldırmadıysanız siteniz arama motorları tarafından görünmez olur.
Siteniz de index almayan sayfanızı Google üzerinden açarak ctrl+U yapıp sayfa kaynağını görüntüleyin, ctrl+f yaparak sayfa içinde arama bölümünü açın açtıktan sonra “noindex” ve ya ” no index” etiketi aramaları yaparak site içinde belirtilen etiketi arayın eğer siteniz de “no index” etiketi bulunuyorsa web sitenizin index alması için bu etiketi kaldırmanız gerekmektedir.
Bu arada dikkat etmeniz gereken bi taraf da sayfanızın alt bölümlerin iç taraf linklerin de ve dışarı çıkan taraf linklerinde olabilir. Bu sitenizin index almayacağı anlamına gelmez asıl önemli olan etiketin sayfa kısmının hearderinde ve sayfa şablonu içersinde “no index” etiketinin bulunmamasıdır.

Web Sitenizin Arama Motorları İçin Optimize Edilmemiştir

Arama motorları yaptığınız web sitenizi taramak için ağlarını gönderir ancak gönderilen örümcekler bot yazılımından oluşur. Sitenizi normal bir kullanıcı gibi görmeyip, sizi kodsal yapılar içerisinde görürler. Meta içeriği, anahtar kelime yoğunluğu, ilgili sayfa içeriği ve diğer sayfa faktörlerin oluşumunu ve yapısını takip ederek sayfa üzerinde tarama yaparlar. Eğer sitenizi oluştururken kod yapısında bir hata yaptıysanız sitenizin index almama sebebi bu olabilir. Yapısal veri hataları aracılıyla sitenizin sayfalarını test edip alakalı kod hatalarını bulup düzeltme yapabilirsiniz.

Site İndexlerinin Silinmesi

Siteyi açıp arama motorlarından index almanız takdirde bile bir süre sonra site içi indexlerinizi kaybedebilirsiniz. Google İnternet ortamında yayınlanan her bilgiyi kendi dizi arşivlerinde saklar. Bu sakladığı arşive göre sitenizde bulunan içerikleri yanlış olup olmadığını, konu ile alakalı yetersiz olup olmadığını ve içeriğin özgün olup olmadığını tespit eder. Bu olaylardan herhangi bir olumsuz durumda sitenizin indexi silinerek alt sıralamalara geçersiniz.
Dizin problemleri oluşumu  sitelerde sıkça karşılaşan hatalardan bir tanesidir. Sıkça sayfa indexlerinizin ortadan yok olduğunu görürsünüz ama birkaç saat ve ya gün içerisinde düzelir ancak kaldırılan sayfa, arama motoru yörüngeleri için uyumlu değil ise ve içerik bilgisi yetersizse de kaldırılır. Bu gibi durumlarda sayfada bulunmuş olan bilgileri güncelleyerek, sitenizin yeniden taranmasını talep etmeniz gerekmektedir.

4125 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
NURAY 26 Temmuz 2018

Sitelerin index almaması büyük bir sorun ki ben de o sorunu yaşıyordum. Hatta bir ara yazdığım tüm yazılar için teker teker Google gibi getir aracını kullanmaktan bıkmıştım. Neyse ki şimdi botlar geliyor ve gidiyor. Sitem index alıyor. Sanıyorum seo çalışmalarının en önemli konusuna değindiniz yine. Güzel paylaşımlarınızı sürdürmeniz dileğiyle…