• EN AT

Tek Sayfa Siteler İçin SEO Teknikleri

SEO analizi, SEO danışmanlığı gibi işler ile uğraşıyorsanız bir çok yerde bir sayfalık ve tek sayfalık web sitelerini duymuşsundur. Sizlere bu terimleri kısaca anlatmak gerekirse bu terimler sadece HTML üzerinden oluşmuş web siteleridir ve sitenin tüm bölümleri aynı sayfada bulunmaktadır.

Günümüz de İnternet sektörü içerisinde Web siteler oldukça popülerdir. Üstelik olarak bu siteler oldukça hoş ve ilgi çekici görülmektedir. Bu sebeplerden ötürü yazılımcı şirketler hemen hemen bir çok sektör içerisinde tek sayfalı sitelere yönelip SEO analizlerini tek sayfa üzerinden yaptırmaktadır. Tek sayfalı sitelerin çok ciddi oranda faydaları olsa da SEO açısından büyük oranda dezavantajları bulunmaktadır.

Web Sitenin İşletmeniz İçin Uygun Olup Olmadığına Karar Verme

Aslında kendi içinizde tartışıp düşüneceğiniz ilk soru bu olmalıdır. Tek sayfa üzerinde ki web siteniz ideal bir seçim midir yoksa yanlış bir seçimdir bunun sorgusunu yapıp sonuç elde etmeye çalışabilirsiniz. Şu bir gerçek ki oluşturmuş olduğunuz tek sayfalı siteler sizin sitenizin istediğiniz miktarda trafiği elde etmenizi sağlamayacaktır. Bunun sebeplerinden biri ise sitenizde sunabileceğiniz pek fazla içeriğe sahip olmamınızdır. Yeterli bir şekilde içerik alınınız olmadığı sürece anahtar kelimeler ile ilgili alanınıza giren konular açısından sıkıntı yaşayacaksınız. Siteniz için önemli bir kaynak olan Google ise bu durumu hata olarak algılayıp sitenize kötü bir şekilde yansıyacaktır.

Mobil Kullanıcı Deneyimi

Oluşturulmuş olan tek sayfalı siteler mobil üzerinden erişime daha çok yatkındır ve daha kolay bir biçimde uyum sağlamaktadır. Bununla birlikte tek sayfalı tasarımlar en başından itibaren duyarlı tasarım şekilleri telefonlar için olduğundan ötürü telefon ve tabletlerde çok daha iyi bir biçimde gözükür. Mobil cihazlar üzerinden aşağıya doğru kaydırma yapmak tıklayarak iş yapmaktan daha çok değerlidir. Ekranlar küçük olduğundan kullanan kişiler aşağıya doğru kaydırarak işlerini halletmeye daha çok sevmektedir.

Anahtar Kelime Araştırmasını Doğru Yapın

Kişisel siteniz için SEO araştırmasını bir süredir gerçekleştiriyorsanız siteniz için anahtar kelime araştırmasını ve siteniz için anahtar kelimelerin sayfada eşleştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Kendi sitenizin Google üzerine trafik almasını istiyorsanız anahtar kelime araştırması gibi yapılması gereken bazı şeyler vardır.

İçeriğinizi Yapılandırın ve Optimize Edin

Tek sayfalı bir web sitenizde yazılarınızı optimize ederken en iyi yöntemler arasında sayfanın kısımlarını ayrı ayrı olarak ayırmaktadır. Bunu yaptıktan sonra içeriğinizi iyi bir şekilde yapılandırdıktan sonra her metin için bir tane H1 başlık kullanmanızı bunu yaparken de sayfanın optimize olduğunu unutmamalısınız.

Her Kısım için Anahtar Kelime Optimizasyonu Gerçekleştirin

Sitenizin bölümleri için her içerik olarak belirlemiş olduğunuz kelime setlerine geri dönün. Bu kelimeler sizin sitenizin iyi anlamda yükselmesi için işinize yarayacaktır.

Sayfa Hızını Optimize Etme

Tek sayfalı bir web site kullanmış olduğunuz zaman site içeriğinizin ve sayfa kaynakları tek bir sayfa içerisinde yer alır. Bu durum sizin sayfa boyutunuzu çok yüksek derece olmanızı sağlarken bu sebepten ötürü siteniz yavaş açılmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için siteler için yüklenen “tembel yüklenme” yöntemini kullanabilmektesiniz.  Bu yüklemeyi yaptıktan sonra sayfa hızı daha iyi olacak ve daha iyi bir sayfa deneyimini yaşayabilecektir.

Backlink Oluşturma

Bu yöntem tüm web siteleri için oldukça önemlidir. Fakat oldukça az içeriğe sahip olan siteler içinde backlink oluşturma durumu daha da önemlidir. Site içi çalışmaların sınırlı olacağından ötürü site linklerini kullanarak trafik elde etmek çok daha önemli olacaktır. Burada en büyük avantajınız ise zamandan kar etmiş olmak olacaktır. Çünkü siteniz için ayıracağınız zamanı sitenizin başka site sahipleriyle iletişime geçmesi için kullanabileceksiniz.

Analytics’in Uygulanması

Tek sayfalı siteler için önemli noktalardan biri de analiz verilerinden haberdar olunmasıdır. Tek sayfalı sitelerin performansını analiz etmek çok içerikli siteyi kontrol etmekten daha zordur.  Tek sayfalı sitelerde sayfa içi görüntülenmeler çok farklı bir şekilde hesaplanmaktadır.  Bu sebepten ötürü Google Analytics verilerinden sayfalarınız doğru URL elementlerini takip edecek şekilde yapılandırma çalışması yapmanız gerekmektedir.

Tek sayfalı siteleri doğru bir şekilde kullanmış olduğunuz zaman şirketleriniz için SEO dostu haline gelmiş olacaktır.

20935 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Mustafa K. 26 Temmuz 2018

Tek sayfalık site projem vardı ama henüz hayata geçirmedim. Çünkü henüz bu işi nasıl yapacağımı bilmiyorum. SEO çalışmaları konusunda bilgi sahibi değilim. Projemin çok tutacağını biliyorum ve tek sayfalık site işimi fazlasıyla görecektir. Projem şu ki, tüm zamanların en çok izlenen yabancı dizileri olacak. Domaini de ona göre aldım. Her şey hazır. Her dizi için oyuncular ve dizi konusunu anlatacağım. Elbette bu yazıların da seo çalışmaları dahilinde olması gerekiyor. Yazınızdan öğrendiklerim benim için iyi bir başlangıç için temel olacak. Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

Avatar
sinema 11 Ağustos 2018

Merhaba Benim de tek sayfalık bir site çalışmam var. Bu projemi uzun zamandır devreye aldım ama istediğim hiti sağlayamıyorum sadece bir konu üzerine odaklandım ve o konu ile ilgili 50 çeşit farklı makale yazdım. Bunların hepsi de ayrı ayrı tek bir sayfada bulunuyor. Hiç hit alamıyorum, sebebi nedir Bana seo uzmanı olarak yardımcı olabilir misiniz. Ya da bu konuda daha fazla bilgi paylaşabilir misiniz Teşekkür ederim.