• EN AT

Web Site Taşınması Yapılırken Yapılacaklar

Kendi web sitenizin performansını yeterli bulmayıp arama sonuçlarında yetersiz bir sıralama yakaladığınız da artık yapmanız gereken tek şey sitenizi başka bir siteye taşımaktır.

Web sitenizin alan adını değiştirip veya sitenize HTTPS uygulamak büyük bir hareket olabilir. Fakat bu atılımı yaparken Google’ın organik arama trafiğinde büyük bir darbe yaşamak kesin gözüküyor. Bu yüzden web sitenizin geçiş aşamasında kendinizi hazırlamak için aşağıdaki 1 seo uzamnı olarak hazırladığımız SEO kontrol lisetesine bir göz atın.

1-) Web Site Taşıma Yapmadan Önce Düşünün

Bir web sitesinde geçiş yaparken bu geçiş trafik kaybına neden olabilir. Bunun nedeni Google’ın yaşanılan bu değişikliği işleme koyması ve sitenizin dizinlerinin güncellemesi için zamana ihtiyacı olmasından kaynaklıdır. Site taşımasını yaparken en ince ayrıntısana kadar dikkat ederseniz Google’ın trafik dalgalanmalarını en aza indirebilirsiniz hatta yaşanacak en iyi durumlarda, Google’ın yeni siteyi orjinalmiş gibi değerlendirme olasılığı vardır. Fakat dediğimiz gibi bu durum en iyi durum. Bu durumu yaşabilmek için sitenizin SEO bağlantılarını hatasız bir şekilde yapmalısınız yani; web sitenizi düzene sokmak, sitenizde bulunan bozuk bağlantıları düzeltmek, web sitenizde bulunan gereksiz sayfaları birleştirmek ve içeriğinizi geliştirmek gibi SEO iyileştirmelerini yapmalısınız.

Yukarıda saymış olduğum maddeleri dikkate aldığınızda, doğru zamanda site taşımasını yapmalısınız.

-Güçlü bir marka hazırladığınızda
-Taşıma işlemi, basın ve bağlantı oluşturduğunda
-Site, HTTPS’ye taşınmaya uygun olduğunda

2-) Sitenizi Taşırken Sanal Alan Kullanın

Web sitenizi tamamıyla test sunucusunda test etmenden, sitenizin taşıma işlemini yapmayın. Site yönlendirilmelerini düzgün bir şekilde çalıştığını kontrol ettikten sonra özel olarak yapacağınız işlemleri yapın ve sitenizi herkese açık konuma getirin. Sitenizi sanal ortamda kontrol etmeden taşımak yanlışlara neden olabilir bu da sitenizin sıralamalardan haftalarca geri de kalmasına yol açabilir.

3-) Sitenizin Göç Etmesini Planlayın

Web sitenizin göç etme işlemi başlamadan önce, iyi planladığınız ve göç işlemini iyi izlediğinizde sitenizin trafiği kalıcı olarak etkilenmez. Fakat siteniz de geçici olarak düşüş sağlanmaktadır. Bu sebepten ötürü sitenizin performansına bağlı olarak mevsim dalgalanmaları var olduğunu düşünürsek sitenizin geçişini 1 yıla yayarak yavaş yavaş gerçekleştirmelisiniz. Tatil günlerinde ve tatilden önceki kısa süre zarfında geçiş işlemi yapmak sitenizin trafiği açısından kötü bir fikirdir. Site taşırken hedefiniz her daim herhangi bir trafiğinizi kaybetmeden taşımak için olmalı en azından en az kayıpla işleminizi gerçekleştirmelisiniz.

4-) Web Site Taşınmasından Önce Sitenizi Tarayın

Web sitenizin taşınma işlemini gerçekleştirmeden önce Screaming Frog gibi bir araçla taşıma işlemini gerçekleştirin ardından da taramayı daha sonra kaydetmek istediğinizden emin olun.

Eski web sitenizdeki URL’lerin tam bir listesini çıkarın bu taktik ile sitenizin geçiş esnasında böyle geçiş yüzünden hiçbir şey ortadan kaybolmaz.
Web sitenizin geçiş işlemleri sırasında 404 sayfa hatası işaret eden bağlantıları kesinlikle sitenizden kaldırmalı veya değiştirmelisiniz. Bunu yanında yönlendirdiğiniz sayflardaki bağlantılarınızı da güncelleme yapmalısınız.

5-)Web Site Analizini Kıyaslayın

Web sitenizin Google Analytics verilerinin bir kopyasını alın; taşınma sırasında trafik verilerini kaybolup bitmediğini öğrenmek için kopyaladığınız verilere ihtiyaç duyacaksınız.
Web sitenizin bağlantılı sayfalarını Ahrefs aracını kullanarak belirleyebilirsiniz ve bu belirlediğiniz sayfaları not almak isteyebilirsiniz. Çünkü sitenizin geçişi esnasında bu sayfaları özel olarak takip etmek isteyeceksiniz ki sizi için önemli sayfalar kaybolmasın. Eğer geçişten sonra büyük bir trafik kaybı yaşarsanız otoritenizin eski sitenizden yeni sitenize düzgün bir şekilde geçilmediğinin bir işaretidir.

6-) Web Sitenizde ki Tüm URL’leri yeni URL’lerinizle Eşleyin

Eski sitenizdeki URL’leri belirleyip bir liste oluşturmanız gerekmektedir. Her eski URL için her yeni URL’yi listeleyen bir e-tablo gerçekleştirmelisiniz.

Yani bir sitedeki taşıma işlemi sırasında, eski sitenizdeki tüm sayfalar yeni sitenizin içerisinde bulunmalı  çünkü kaldırdığınız her sayfa arama motoru trafiğini yakalama yeteneğini kaldırır. Bu işlem üzerine geçiş sırasında çok fazla sayfa oluşturduğunzda, Google’ın yeni sitenizin eski siteniz ile  aynı olmadığını tespit eder ise Google sıralamanızı kaybetmenize neden olabilir.

7-) Web Sitenizde Tüm Bağlantılarınızı Güncelleyin

Yeni web sitenizdeki HTML bağlantılarını, eski sitenizi değil, yeni sitenizi işaret etmelidir. Bu işlem süreci tamamlandıktan sonra bağlantılarınızı değiştirmeden bırakmanın iyi fikir olduğunu hemen anlayacaksınız, çünkü bu işlem sonunda her türlü yeni URL’ye yönlendireceksiniz. Site hızını yavaşlatan sunucu yükünün yanında yönlendirme, sayfa değerinizi zayıflatabilir.

Bağlantılarınızı yeniden yapılandırmak için ideal yöntem olarak veritabanı üzerinde arama ve değiştirme işlemi yapmalısınız. İşlemi yaparken, klasör yapısını değiştirmeden etkili olduğu alan adını güncelleyerek yapılmalıdır.

Web sitesi taşırken dikkat etmeniz gerek işlemleri 1 seo uzmanı olarak sıraladık, bu işlemler sayesinde taşıma işlemi sırasında doğru yaptığınız taktirde Google trafik kaybınız en aza inecek.

4470 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

SEO Teknikleri

Güncel SEO Teknikleri SEO, arama motorlarında ıralama hedefleyen ve rakiplerini geride bırakmak i teyen her web ite inin ihtiyaç duyduğu bir çalışmadır Web itenizin arama motorları...

Organik Hit Kazanma Teknikleri

Organik Hit Nedir Organik hit, internet adre ine kendi arzu uyla ve doğal olarak gelen ziyaretçi ayı ıdırDoğal ziyaretçi,doğal hit gibi i imlerle de anılırBu doğal yollar o yal...

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazmak Merhaba 1 SEO Uzmanı Takipçileri Bu Makalemde izlere  SEO Uyumlu Makale Yazmak konu unda bilgiler vereceğiz SEO çalışmalarında en önemli kı ımlardan bir...

           

Yorum Yap

Avatar
Selahattin Salman 11 Ağustos 2018

Yine harika bir konuya değinmişsiniz hocam, site taşıma olayı her host değişimi gerektiğinde lazım olan ve bilinmesi gereken bir konudur. Ancak günümüzde bazı siteler, siz hiçbir şey yapmadan sitenizi taşıma taahhüdü veriyor. 5 yıllık bir sitem var ve yine de çok şey bilmem gerektiğini anladığım için özellikle seo çalışmaları konusunda bir uzmandan yardım almayı tercih ediyorum. Site taşıma işini ise sitemi taşıdım host sağlayıcı firmasına bırakıyorum.