• EN

Domain Nedir?

Firmaların ve insanların dijital dünyada var olma oranlarının artmasıyla birlikte “Domain nedir?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Domain; web sitelerine internet tarayıcıları üzerinden kolayca ulaşılabilmesi için kullanılan adlandırma yöntemidir. Normal şartlarda her web sitesinin IP adresleri olarak da nitelendirilen sayılardan bir araya gelen bir giriş adresi vardır. Ancak her sitenin numara dizisini akılda tutmak zor olduğu için internet dünyasında geliştirilen domain sistemi kullanılır. Domain Türkçeye çevrildiğinde alan adı olarak da karşımıza çıkar.

Web siteleri internet üzerinde faaliyet gösterebilmek için web sitesi açarken bir domain alırlar. Aldıkları sitenin isminin sonuna kurumuna ya da yapısına göre .com, .net, .biz, .gov, .edu gibi uzantılar gelir. Bu uzantıların da bir araya gelmesiyle alan adı ya da domain ortaya çıkar. Domain kısaca sitenizin adı ve adresi olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar bu alan adı üzerinden web sitenize giriş yaparlar. Adres çubuğuna web sitenize ulaşmak için yazılan isim domaindir.

Her web sitesi için farklı domainler vardır. İki web sitesi aynı domain üzerinden faaliyet gösteremez. Web siteleri internet dünyasında faaliyet gösterebilmek için domain alarak işe başlarlar. Bir firma domain almamış olursa internet tarayıcılarına uzun ve hatırlanması zor bir numara dizisi yazmak gerekecekti. Şimdi sizlere domain nedir anlattık. Domainin internet dünyasındaki öneminin ne olduğundan bahsederek yazımıza devam edelim.

Domain Neden Önemlidir?

Web sitenize ait alan adı ya da domain dijital ortamda ulaşılabilirliğinizi doğrudan etkileyen bir durumdur. İnsanlara sizin ya da firmanız hakkında ilk izlenimi sunacak olan şey alan adınızdır. Bu yüzden domaininizin özenle seçilmesi gerekmektedir. Domain seçerken öncelikle akılda kalan, ilgi çekici, yaratıcı özellikler barındıran ve sizi marka olarak nitelendirmelerini sağlayacak bir opsiyonu tercih etmelisiniz.

Dijital pazarlama stratejilerinde tercih edilebilir olabilmek adına domaininizi çok iyi seçmelisiniz. İnsanlar domaine bakarak bile bir siteden alışveriş yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Alan adınız ürün ve hizmetlerinize duyulacak güvenin oluşmasında önemli bir etkiye sahiptir. Akılda kalmayacak bir domain seçtiğiniz zaman marka bilinirliği oluşturmaya yönelik çalışmalarınız meyvesini vermeyebilir.

Domainin en önemli işlevlerinden biri de Google gibi arama motorlarının sıralama algoritmalarına olan etkisidir. Alan adınızda ve uzantınızda web sayfanızda hedeflenen anahtar kelimeler olması durumunda arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. Web sitelerine trafik çekmenin en etkili yolu arama motorları olduğu için bu algoritmalarla uyumlu bir domain ön sıralara çıkmanızı sağlar.

Domain Bölümleri Nelerdir?

Domainler Top Level Domain kelime grubundan kısaltılan TLD ve Secont Level Domain kelimelerinden kısaltılan SLD bölümlerinden meydana gelir. Bu iki bölümü açacak olursak websitesiissmi.com olarak verilen bir domain üzerinde noktanın sol kısmına SLD, sağ kısmındaki bölüme ise TLD ismi verilir. Sol kısımdaki bölüm ikinci seviye domain olarak adlandırılırken sağ kısmındaki bölüm ise üst düzey domain olarak anılır. Üst düzey domain kısaca web sitenizin uzantısıdır. Dünyada 2019 verilerine göre en çok .com uzantılı domainler kullanılır. Bu uzantıyı .net ile .org takip etmektedir.

domain nedir

Domain Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda size domainin ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Ayrıca bir domaininin neden önemli olduğunu ve domaini oluşturan bölümleri anlattık. Şimdi de domainler hakkında bilmeniz gereken diğer detaylardan bahsedelim;

  • Domainler ICANN tarafından yetki verilen hosting sağlayıcı firmalar üzerinden kiralanır. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers olarak da bilinen kuruluş dünyadaki internetin daha güvenli olarak kullanılması için dünya çapında domainle ilgili tüm çalışmaları yürütür. Bu firmadan izin alan tüm kurumlardan alan adınızı kiralayarak yıllık ücretini ödeyebilirsiniz.
  • Her domain sadece tek bir kişi tarafından kiralanabilir. Aynı alan adı farklı uzantılarla da alınabilir. Para kazanmak amacıyla bir domaini önceden kayıt eden bir kişiden domaini başa biri satın alabilir. Ancak başka birinden ikinci el alan adı alırken bazı SEO araçları üzerinden sitedeki backlink ve trafik kontrolünü gerçekleştirmelisiniz.
  • Popüler domainleri satın alabilmek için açık arttırmalara katılabilirsiniz. Açık arttırmayı kazandığınızda domaine ait tüm kullanım hakları size geçer.
  • Domainler Google gibi arama motorlarından ceza yedikleri zaman üst sıralara çıkmakta zorlanabilirler.
  • Domainlerin yıllık kira ücretleri firmalar arasında değişiklik gösterebilir.
  • Domaini satın aldıktan sonra bilgileri 7 gün 24 saat diğer kullanıcılara sunacağınız hosting firması da kiralamanız gerekmektedir.

 

1022 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Domain Tescili Nasıl Yapılır?

Domain; internet tarayıcılarında ziyaretçilerinizin ize ulaşma ını ağlayan ya da arama motorlarının arama onuçlarında web itenizi ıralama ını ağlayan i imdir Web itenizin alan...

Domain Otoritesi Nedir?

Domain, günümüzde bilinen i miyle alan adı otorite i Moz yapı ı tarafından geliştirilen bir metriktir Web itenize aldığınız alan adını 1-100 ara ı puan veren bu i temin arama motoru...

SEO İçin Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni bir web ite kurarken, en dikkatli eçim yapmanız gereken konulardan biri domain eçimidir Domain eçiminin SEO çalışmaları için önemi on yıllarda daha fazla açığa çıkmıştır...