• EN

Domain Otoritesi Nedir?

Domain, günümüzde bilinen ismiyle alan adı otoritesi Moz yapısı tarafından geliştirilen bir metriktir. Web sitenize aldığınız alan adını 1-100 arası puan veren bu sistemin arama motoru olan Google’la hiç bir bağlantısı yoktur, yapılan site aramalarında da sıralama ve sonuç bazında hiç etkisi yoktur. Web sitelerinizde kullandığınız Domain otoritesi, yapılan SEO çalışmalarında, çalışma temelini oluşturmamaktadır. Bu domain otorite sistemini başka sitelerle yarışırken ölçebileceğiniz bir metrik olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.
Web sitenizde içerik olarak kaliteli ve devamlı içerik oluşturmaktansa sitenizin domain otoritesini yükseltmeye odaklanmak siteniz için olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Bu durum Google tarafından ceza almanıza bile sebep olabilmektedir. Sitenizin alan adı otoritesi 1 günde, 1 ayda, 3 ayda gibi günlerde gelişebilecek bir durum değildir. Domain otoritenizi geliştirmenin en doğru yolu istikrarlı ve yavaş bir şekilde otoritenizi arttırmanız ve geliştirmenizdir.

Şuan domain otoritesi tanımını okuduktan sonra şu soruyu düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum; “Web siteleri için domain otoritesi çok mu önemli?” biz bu soruyu, 1 seo uzmanı olarak analiz ettiğimizde,  web site çalışmalarında çok da önemli bulmuyoruz. Web sitenizde kaliteli içerikler üreterek ve yazarak, site linklerinizi kendi sektörünüzde paylaşma ortamı oluşturabilirsiniz. Bu sayede zaman için web sitenizin domain otoriteniz de yükselecektir. Bu yüzden direk olarak domain arttırmak bizce çok da önemli bir çalışma değil.

Domain Otoritenin Teknik Tanımı

Domain otorite, alınan bir domainin arama motorları sonucunda nasıl bir sıralama geleceğini belirlemek için kullanılan bir ölçüm kriteridir. Mozscape’deki web site index datalarına dayanır ve web sitelerin link sayıları, Mozrank ve Moztrust değerleri olmak üzere birçok kriter kontrol edilir. Bu değerlerin ölçülmesinde ve binler oluşabilecek arama sonuçlarında hangi algoritmaların kullanılacağını kestirebilmek için makine öğrenim modeli kullanılır.

Domain otorite faktörlerine göz atmadan önce siz değerli ziyaretçilerimize Mozrank ve Moztrust’ı birer cümleyle tanıtmak faydalı olacaktır.

Mozrank Nedir ?

Mozrank, web sitenize gelen linklerin değerlendirme sırasında ölçüme verilen addır. Bu konuda sitenize gelen linklerin çoğunluğu önemli olmazken önemli olan gelen linklerin kalitesi skoru belirler. Mozrank da 0-10 puan arası skor belirlenir. Web sitelerinde ortalama olarak mozrank skoru 3’tür.

Moztrust Nedir ?

Mozrank gibi Moztrust’ta da sitenize gelen linklerin skoru belirleyen başlıca unsurlardır. Fakat Moztrust yalnızca güvenilir sitelerden aldığınız linkleri değerlendirmeye almaz.

Web Sitenizde Domain Otoritesini Nasıl Görebilirsiniz ?

Web site otoritenizi kontrol altında tutabileceğiniz uygulamaların başında Moz Open Site Explorer gelir. . https://moz.com/researchtools/ose/ linkiyle ulaşabileceğiniz bu araç uygulamasına, alan adınızı buraya kopyalayarak çıkan sonuca göre alan adınızın kaç puan aldığını görebilirsiniz. Domain otorite skorunuzu Chorome sayfanızda ekleyeceğiniz eklenti aracıyla yani Mozbar eklentisiylede kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde hem kendi hemde rakiplerinizin eklentilerini görüp karşılaştırma yapabilirsiniz.

Web Sitenizin Domain Otoritesi Nasıl Arttırılır ?

Web sitenizin domain otoritesini arttırmak için önceden ceza almayan, kaliteli olan domain authority gibi değeri yüksek sitelerden sitenize link verilmesini sağlayabilirsiniz.
Yani domain otoritenizi yükseltecek en tepe unsurlardan bir tanesi kaliteli kaynaklardan alacağınız linklerdir. Web sitenize link oluştururken farklı alan adı uzantılarınız, bulunduğunuz konumdan daha farklı coğrafi lokasyonlardan, farklı ip subnetlerinden ve en önemli özellik olarak da sayfanıza girdiğiniz içerik de örtüşen kaynaklardan sayfanıza link alırsanız domain otoritenizş arttırmış olursunuz.

Domain Otoritesinin Puanlama Sistemi

Sitenizin domain otorite puanınız 100’e kadar çıkar. Web sitenizin otorite puanı arttıkça daha fazla artması zorlaşır.

Web Sitenizin Sayfa Otoritesi

Sayfa otoritesinin domain otoriteden tek bir farkı vardı oda; sitenizde domain otorite alırken web sitenizin tüm dominlerini ve  alt dominlerinde ölçüm yaparken, sayfa otoritesi kullandığınızda ise tek bir sayfanın gücünü ölçmektedir.

En İyi Domain Otoritesi Çalışması Nasıl Olur ?

Web sitelerinizde domain otoritenizin etkilemenin en değerli ve en birinci yolu Arama Motoru Optimizasyonunu iyi bir şekilde yapmanız. Web sitenizin aldığı bağlantıların sayısı yüksek olan internet sitelerinden link alarak Mozrank ve Moztrust araçlarının değerlerini yükseltebilirsiniz.

Böylelikle de yaptığınız web sitenizde alan adı otoritenizi geliştirme gibi bir amacınız var ise bu makaleyi okuyarak kafanızda ki bütün sorulara çözüm bulabilirsiniz.

4485 okunma
Kerem A.soy

4 yıldır Dijital Pazarlama ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım.

BENZER YAZILAR

Domain Tescili Nasıl Yapılır?

Domain; internet tarayıcılarında ziyaretçilerinizin ize ulaşma ını ağlayan ya da arama motorlarının arama onuçlarında web itenizi ıralama ını ağlayan i imdir Web itenizin alan...

Domain Nedir?

Firmaların ve in anların dijital dünyada var olma oranlarının artma ıyla birlikte “Domain nedir” oru u da ıklıkla orulmaktadır Domain; web itelerine internet tarayıcıları...

SEO İçin Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni bir web ite kurarken, en dikkatli eçim yapmanız gereken konulardan biri domain eçimidir Domain eçiminin SEO çalışmaları için önemi on yıllarda daha fazla açığa çıkmıştır...

           

Yorum Yap

Avatar
Emel Candan 26 Temmuz 2018

Bu aydınlatıcı yazıdan anladığım kadarıyla sitelerin içeriklerini gelen ziyaretçilerin sınıflandırıldığında görüyoruz. Örneğin sitenize çok yüksek ziyaretçi potansiyeli sağlayan bir kurum ya da kuruluştan gelen Hitler ile sıradan gelenekler arasında fark oluyor yazıdan anladığım kadarıyla mozrank web sitelerine gelen linklerin değerlendirilmesinde bir araç olarak kullanılıyor ki bu linkler 1 ile 10 arasında bir skorla değerlendiriliyor. Demek ki sen o çalışmalarında bu noktaya da dikkat etmemiz gerekiyor o kadar çok dikkat edilecek nokta var ki ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ama iyi ki Seo çalışmaları hakkında bu kadar Derli toplu bilgilerin olduğu bu platform var .Böylece yavaş yavaş adımları takip ederek seo Alanında kendimizi geliştirebiliriz paylaşımlarınız için gerçekten minnettarım