• EN AT

E-Ticaret SEO Hizmeti

E-ticaret sitelerinin ticari hacmi devamlı olarak büyüyor. Dünyaya bakıldığında, e-ticaret üzerinden elde edilen toplam gelirin 1,6 trilyon seviyesine çıktığını görebiliriz. Türkiye’de, dünyayla kıyaslandığında daha geç şekilde piyasaya giren e-ticaret ise son yıllarda büyük ilerleme kat etti. Ülkemizdeki e-ticaret hacmi 31 milyar dolara olarak tahmin edilmektedir. Perakende alanındaki hacim ise, %4’ten %8,5’e çıktı. Kısacası, e-ticaret her geçen gün gücünü artırmaya devam ediyor. E-ticaretin en büyük avantajının daha az maliyet ile daha fazla satışa olanak tanıması olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir hal mevcutken, e-ticarete yapılan yatırımın gün geçtikçe daha fazla büyümesi de anlaşılabilir. İnternete yatırım yapan firmaların, rakiplerine oranla son on yıl içinde %70 oranında daha fazla büyüdüğü de görülmektedir.

E-ticaret siteleri hakkında en çok dikkat edilmesi gereken noktaysa, SEO çalışmalarının gerekliliğidir. Bir E-ticaret sitesi kurup, zamanla ilgi görmesini beklemek büyük hata olacaktır. Sitenizin, internet üzerinde güç kazanıp, arama motorlarında daha üst sıralara tırmanması yani diğer e-ticaret sitelerini geçmesi gerekmektedir.  İnternetin ticaret üzerindeki gücü her geçen gün daha çok artmaktadır. İnsanlar, bir ürünü satın almadan önce, Google’da ürün hakkında arama yapma eğilimindedir. Bu durumda, sitenizin Google aramalarında üst sıralarda gözükmesi son derece önemlidir. Bu noktada da, e-ticaret siteleri için SEO hizmeti almanın ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. 1 SEO Uzmanı Ajans olarak, e-ticaret sitenize yönelik en iyi hizmeti vermekteyiz.

 

E-Ticaret Sitelerine Yönelik SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

E-ticaret siteleri için SEO çalışmasının kapsamı oldukça geniştir. Hem site içi hem de site dışı SEO çalışmalarından yararlanmak gerekir.  İyi bir e-ticaret SEO Hizmeti için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Anahtar Kelime Seçimi

Ne için verildiği fark etmeksizin, anahtar kelime seçimi bütün SEO Hizmeti çalışmaları için temel element görevindedir.  E-ticaret sitesi içinse çok ayrı bir önemi bulunmaktadır. Sitenin faaliyet gösterdiği sektöre ya da sitede satılan ürünlere yönelik Google’da arama yapıldığında, sitenizin üst sıralarda çıkması gerekmektedir. 1 SEO Uzmanı Ajansı aracılığıyla alacağınız SEO hizmetinde, faaliyet gösterdiğiniz sektöre özel anahtar kelime araştırması yapılır. Anahtar kelimeler seçilirken long tail (satılan ürünün kendine has özelliklerini belirten) anahtar kelimeler seçmeye dikkat etmekteyiz. Bu şekilde kelimeler kullanarak, rakiplerinizin üstüne çıkmanız mümkün olacaktır. Örnek vermek gerekirse, sitenizde dizüstü bilgisayar satışı yapıyorsanız, anahtar kelime seçimi ‘’dizüstü bilgisayar’’ değil ‘’HP dizüstü bilgisayar’’ şeklinde yapılır. Bu anahtar keliemeleri, Google Adwords Key Planner gibi araçlar aracılığıyla, uzman kadromuz belirler. Böylece arama motorlarında daha kolay yükselirsiniz.

Ürün Sayfası Optimizasyonu

1 SEO Uzmanı Ajans olarak verdiğimiz E-ticaret SEO hizmetinde, sayfaları, on-site (site içi) SEO kriterlerine uygun hale getirmekteyiz. Çalışmalarımızda, sitenizdeki metinlerin yanında, sayfadaki görseller de optimize edilmektedir. Böylece, siteniz, arama motorları tarafından daha kolay şekilde indexlenir.

Kullanıcı Deneyimine Önem Vermek.

Arama motorlarının, örümcek olarak adlandırılan botları sitenizi ziyaret ettikten sonra indexleme işlemini yaparlar. Bunun daha iyi yapılabilmesi için, sayfalarınızın, bu örümceklerin daha kolay algılayabileceği şekilde hazırlanmış olması gerekir. Aksi halde, arama sonuçları arasında daha yüksek bir sıralamaya çıkmanız imkansız hale gelir. Fakat göz önüne almanız gereken tek faktör, arama motoru örümcekleri değildir, sitenin ziyaretçilerinin, yani müşteriniz olma ihtimali bulunan insanların da siteyi kolay kullanması önemlidir. Talebiniz halinde, bu hizmet de 1 SEO Uzmanı tarafından sizlere sunulur. Sitenizde kategoriler ve bunların alt kategorileri oluşturulur. Kategoriler ve  alt kategoriler oluşturmak, kullanıcıların sitenizde daha rahat hareket etmelerini sağlar. Aynı zamanda Google örümcekleri de, sitenizi daha kolay şekilde tarar. 1 SEO Uzmanı’ndan aldığınız SEO hizmeti kapsamında, site içi navigasyon daha kullanışlı hale getirilir. Başlıklar, sitedeki ürünlerin açıklamaları, özgün içerikler gibi çalışmalar da yapılır.

 

Backlink İnşası

Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi, E-ticaret sitelerine yönelik SEO hizmetinde de backlink çok önemlidir. Bu bağlantılar ne kadar iyi olursa, arama motorları da sizi o derece iyi bir site olarak algılayacaktır ve sitenize daha üst sıralarda yer verecektir. Bu sebeple, 1 SEO Uzmanı olarak verdiğimiz hizmette, backlink çalışması da çok önemli yer tutar ve uzman kadromuz tarafından yerine getirilir.

Bu çalışmada en dikkat edilmesi gereken nokta, Google’ın kalitesiz görünen ve doğal olmayan bağlantılara ceza verdiğidir. Kötü sitelerden alınan linkler, sizin sitenizin puanını da düşürür ve sonuç sayfasında üst sıralarda yer alamazsınız. Kısacası, önemli olan backlink sayısı değil kalitesidir. 1 SEO Uzmanı, tarafından yapılan backlink çalışmalarında, sektörünüzdeki rakip firmaların backlinkleri de incelenir ve bunlar da dikkate alınarak çalışma yapılır.

 

Sonuç

E-ticaret sitenize yönelik SEO çalışmaları, sitenizin Google sonuç sayfasında daha üst sıralarda gözükmesini sağlayacaktır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, en çok ilk sayfadaki sonuçlara tıklamaktadır. Bu da, üst sıralarda görünmenizin, size daha fazla müşteri kazandıracağı anlamına gelir. Bu yüzden, bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, mutlaka 1 SEO Uzmanı gibi alanında uzman bir ajanstan SEO hizmeti almanız gerektiği anlamına gelir.

 

39827 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Google Benim İşletmem Harita Kayıt Hizmetleri

Google Benim İşletmem Nedir Google Benim İşletmem, çeşitli alanlarda hizmet veren firmaların ya da işletmelerin, Google üzerinde kapladıkları alanı yönetmeleri için geliştirilmiş,...

SEO Hizmeti

Dilimize tamamen yerleşmiş durumdaki SEO kelime i, İngilizce bir kı altmadır ‘’Search Engine Optimization’’ yani ‘’Arama Motoru Optimiza yonu’’ demektir  Buradan da...

Kurumsal SEO Hizmeti

Kurum al SEO, a lında temel olarak diğer SEO çalışmalarıyla aynı şekilde yapılır Fakat Kurum al SEO çalışma ının ana hedefi, hizmeti alan kurumun imajını daha iyi hale getirmek ya da...

Yerel SEO Hizmeti

SEO hizmeti almak i teyen bazı firmalar daha yerel kuruluşlardır Belli bir bölge kap amında verilen SEO hizmetine Yerel Seo hizmeti adı verilmektedir 1 SEO Uzmanı Ajan olarak Yerel  SEO...