• EN

Facebook’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Facebook’ta mavi tik, arama ya da profilde Facebook sayfasının yada hesabın adının yanında görülen semboldür. Bu sembol hesabın tanınmış kişiye, ünlüye ya da tanınmış bir markaya ait olduğunu göstermektedir. Yani bu tike sahip olan bir Facebook profili onaylanmış gerçek bir varlıktır.

Facebook’ta mavi tik almak isteyen bir profilin izlemesi gereken adım Facebook iletişim formu üzerinden iletişim kurmaktır. Burada hesap sahiplerinde belirli belgeler istenir. İşletme hesabı ya da kişisel hesaplarda istenen belgeler farklıdır.

Ünlü birinin başvuru yapması durumunda mutlaka bu durumdan bahsedilmelidir. Yani diğer sayfa taklitlerden ayırt edilmesi gerekir. Facebook zaten yeterli olduğunu düşündüğü kişilere onay vermektedir. “Facebook mavi tik başvurum onaylanmazsa ne olur?” ya da “Tekrar mavi tık başvurusu yapabilir miyim?” sorularını merak edenler için de başvurunuz kabul edilmezse hesabınızı kullanmaya devam edebileceğinizi belirtelim. Başvurunuzun kabul edilmemesi durumunda 30 gün sonra yeninde başvuru yapma hakkı elde edebilirsiniz.

Facebook mavi tik için talep oluşturmak kolay bir süreçtir. Talep oluştururken sizlerden kimlik fotoğrafı,  sayfa şirkete ait olması durumunda şirkete ait bir belge ve hesabın doğrulanmasının neden gerekli olduğuna dair bir cümle yeterli olacaktır. Bu süreçten sonra artık top Facebook yönetiminde olur. Belirli bir resmi süresi olmamakla birlikte yapılan değerlendirme sonucu size bildirilir ve onay gelmesi durumunda Facebook mavi tik hesabınızda görünmeye başlar.

Facebook’ta Mavi Tik İçin Belirlenen Temel Gereklilikler Nelerdir?

Facebook mavi tik verme politikasında bazı gereklilikleri dikkate alır. Bu gerekliliklere sahip olan profillerin değerlendirmesi yapılır. Ancak bu gerekliliklerden bir tanesi dahi hesapta yoksa başvuru otomatik olarak iptal edilir.

Facebook’ta mavi tik için belirlenen temel gereklilikler şöyledir;

  • Profilde bir kapak fotoğrafı olmalıdır.
  • Hesabın sahibine  ait bir profil fotoğrafı bulunmalıdır.
  • Facebook temel kurallarına uygun olacak bir kullanıcı adı olmalıdır.
  • Hesapta paylaşılmış içerikler bulunmalıdır. Facebook paylaşım olmayan içerikleri sahte olarak algıladığından dolayı başvurular kabul edilmeyebilir.

Tüm bu unsurlara sahip hesaplarla başvuru yapılabilir ve başvuru sonucu birkaç gün sonra Facebook yönetimi tarafından sizlere bildirilir.

Facebook’ta Mavi Tik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Facebook mavi tik için hesapları değerlendirirken temel olarak kamu yararına uygun olmasını ister. Ayrıca doğrulama kriterlerinin karşılanıp karşılanmadığına yönelik  bazı faktörler dikkate alınmaktadır.

Facebook yönetimi tarafından resmi olarak duyurulan bu kriterler şu şekildedir;

Özgün Bir Hesap: Facebook yönetimi mavi tik vereceği hesapların gerçek bir kişi, tescilli bir işletme ya da kurumu temsil etmesini ister. Bu yüzden hesabınızın özgün bir hesap olması çok önemli bir değerlendirme kriteridir.

Benzersiz Bir Profil:  Facebook mavi tik için hesap temsil ettiği kişi ya da işletme için benzersiz bir varlıkta olmak zorundadır. Facebook bir kişiye ya da işletmeye ait tek bir hesabı doğrulayabilir. Ancak dile özel hesaplar istisna olarak doğrulanır. Genel ilgi alanlarına yönelik açılan hesaplar Facebook politikasına göre mavi tik alamaz.

Aktif ve Eksiksiz Bir Hesap: Facebook hesabınızın aktif olması gerekir. Hakkında bölümü, profil fotoğrafı ve en az bir gönderi olması şarttır. Bu konuda detaylı bir araştırma yaparak aktif ve eksiksiz bir hesaba sahip olabilirsiniz.

Dikkat Çekici Bir Hesap:  Hesabınız mutlaka tanınan, sıklıkla kullanıcılar tarafından aranan bir kişi, marka ya da kuruma ait olmalıdır. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesaplar incelendikten sonra mavi tik verilir. Facebook hesabınız için ücretli ya da tanıtım amaçlı içerik kullanmayın. Çünkü Facebook yönetimi bu tarz içerikleri inceleme kaynağı olarak dikkate almamaktadır.

Facebook’ta Mavi Tik Başvurusunda Yapılan Yanlışlar

Facebook’ta mavi tik başvurusu için en çok yapılan yanlışlardan biri verilen bilgilerin yanıltıcı ya da gerçek dışı olmasıdır. Bu profiller mavi tik almış olsa dahi daha sonra yanlış bir bilgi belirlendiğinde doğrulanmış rozet kaldırılır ya da hesap silme işlemleri yapılabilir.

Bazı hesaplar doğrulanmış rozet kriterlerine uygun olmayabilir. Bu durumda Facebook kullanıcılarına gerçek bir hesap olduğunuzu web sitesi, Instagram profili, Twitter profili gibi farklı hesaplarınızdan bağlantı kurarak ünlü bir kişi olduğunuzu gösterebilirsiniz. 

Tek başınıza yapacağınız başvurular olumsuz karşılanabilir. Bu yüzden ilk baştan itibaren profesyonel bir destek almanız sizin için daha doğru olacaktır.

 

2133 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

In tagram’da mavi tik; medyatik, ünlü ya da tanınmış in anlara ya da kurum al markalara ait profillere yönelik onaylı he ap olarak tanımlanabilir Diğer bir deyişle doğrulanmış profil...

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Twitter kı a bir üre önce he ap doğrulama işlemlerini herke e açıldı Bu durumdan onra artık her kullanıcı mavi tik alabilir hale geldi Twitter mavi tik alma işlemi de belirli kurallar...

Tiktok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Tİktok 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en çok indirilen o yal medya uygulama ı oldu Bu o yal medya uygulama ı üzerinde de mavi kullanıcı rozeti verilmektedir  Bu rozet herke...