• EN

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Twitter kısa bir süre önce hesap doğrulama işlemlerini herkese açıldı. Bu durumdan sonra artık her kullanıcı mavi tik alabilir hale geldi. Twitter mavi tik alma işlemi de belirli kurallar çerçevesinde olsa da genel olarak pratik bir süreçtir.

Twitter üzerinden onaylanmış hesaplar herkese açıldıktan sonra standart kullanıcılar için de mavi tik hakkı geldi. Bunu başarabilmek için belirli kuralların yerine getirilmesine bakılır. Daha evvel moda, yönetim, medya , iş dünyası ve bazı özel durumlar için onaylı işlemler yapılıyordu. Artık standart kullanıcılar da mavi tik alabilir.

Twitter mavi tik başvurusu yapabilmek için verification.twitter.com adresi üzerinden Twitter başvuru formunu doldurmanız istenmektedir. Buradaki bağlantıyı açtıktan sonra onay sürecini hazırlamanız konusunda sizi uyaracak ekrana gelirsiniz. Burada tüm hazırlıklarınız varsa devam edebilirsiniz.

Bir sonraki gelen ekranda Twitter hesabı için başvuru yapılacağı konusunda bir onay vermeniz istenir. Burada sizlere Twitter kullanıcı adı giriş yapmış olduğunuz hesap olarak belirtilir. Bu bölümde hangi hesap için onay alacaksanız o hesapla giriş yapmanız gerekir. Marka, firma ya da kuruluş adına başvuru yapıyorsanız bunun için onay kutusunu işaretledikten sonra devam etmeniz gerekiyor.

En son aşamada ise Twitter mavi tik başvurusu için eksik olan durumlar liste halinde gelir. Bu eksikleri tamamladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Bu süreçte kutuya neden onaylı hesap almanız gerektiği konusunda açık ve detaylı bir açıklama yazmanız istenir.

Bu bölümde ne kadar popüler olduğunuzu ya da etkinliklerinizi anlatın. Firma ya da şirket için de etkinlikler açıklanabilir. Son aşamada başvurunuzu onayladıktan sonra Twitter yönetimine gönderirsiniz. Belirli bir süre sonra başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı Twitter yönetimi tarafından size mail yoluyla bildirilmektedir.

Twitter Mavi Tik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Twitter mavi tik için gerekli bazı şartlar söz konusudur. Bu şartları yerine getirmeyen ve karşılamayan kullanıcıların mavi tik yani hesaplanmış onay başvuruları otomatik olarak reddedilir.  Mavi tik için şu kriterler önemlidir;

 • Profilinizde doğrulanan bir telefon numarası olmalıdır.
 • Hesabınızı açtığınız e posta adresi için de doğrulama yapmanız gerekiyor.
 • Twitter bio bölümü boş olanlar için onay alınamaz. Bu yüzden biyografi bölümünü uygun şekilde doldurmanız doğru olacaktır.
 • Twitter için geçerli olacak bir profil fotoğrafınız olmalıdır.
 • Twitter mutlaka doğum tarihinizi bilmek isteyecektir. Bunu belirterek gizli ayarlama şansınız da bulunmaktadır.
 • Twitter mavi tik için kişilerin ya da işletmelerin bir web sitesi olmasını da ister. Web sitesi adresini mutlaka girmelisiniz.
 • Twitter profilinizde attığınız tweetlerin herkese açık olması da önemli bir kriterdir. Kapalı profiller  mavi tik alamazlar.

Yukarıda belirtilen noktalara dikkat eden profiller büyük olasılıkla mavi tik alabilmektedir. Onaylı hesaplar üzerinde yapılan incelemelerde en belirgin özellikleri ise bu kişi ya da işletmelerin belirli bir tanınırlığının olmasıdır. Tanınan hesaplar farklı taklit hesapları da olduğu için tanınması ve kimlik karışıklığı olmaması adına mavi tik olabilir.  

Takipçi sayısı Twitter mavi tik almak için önemli değildir. Bu durum Twitter yönetimi tarafından her zaman üzerinde durulan önemli bir kriterdir. Takipçi sayısı düşük olsa da mavi tik alan hesaplar olabilir.

Twitter Mavi Tik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Twitter mavi tik alırken dikkat edebileceğiniz bazı kriterler vardır. Bu kriterlere dikkat ederseniz mavi tik alma olasılığınız artacaktır;

 • Kişilerin Twitter adı mutlaka gerçek isimleri olmalıdır.
 • İşletme ya da kurumlara ait Twitter isimleri şirketin veya kuruluşun adı olmalıdır. 
 • Profil resmi ise işletme ya da kişiyi net olarak temsil eden yüksek çözünürlüğü olan bir görsel olmalıdır.
 • Firmayla direkt olarak bağlantılı olduğu belli olan kurumsal bir mail adresi olması mavi tik alma olasılığını arttıracaktır.
 • Twitter profili resmi web sitesine bağlamak önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca web sitesiniz üzerinde de Twitter profilinize yönlendiren bir bağlantı ekleyebilirsiniz.
 • Twitter resmi web sitenize ya da blog sitenize Twitter hesabı için takip butonu koymayı da önermektedir.
 • Twitter hesabınızı Facebook, Linkedin, Instagram gibi diğer tüm sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızla ilişkilendirmeniz size kazandıracaktır.

Twitter mavi tik alma işlemleri için sık bir politika izler. Bu yüzden başarılı olabilmek için profesyonel bir ekip ya da uzmandan destek almanız daha doğru olur.

2075 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Facebook’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Facebook'ta mavi tik, arama ya da profilde Facebook ayfa ının yada he abın adının yanında görülen emboldür Bu embol he abın tanınmış kişiye, ünlüye ya da tanınmış bir markaya...

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

In tagram’da mavi tik; medyatik, ünlü ya da tanınmış in anlara ya da kurum al markalara ait profillere yönelik onaylı he ap olarak tanımlanabilir Diğer bir deyişle doğrulanmış profil...

Tiktok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Tİktok 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en çok indirilen o yal medya uygulama ı oldu Bu o yal medya uygulama ı üzerinde de mavi kullanıcı rozeti verilmektedir  Bu rozet herke...