• EN

Hacklink Nedir, Hacklink Zararları Nelerdir?

İnternet sitesi sahipleri, doğal olarak kendi sayfalarının kısa zamanda çok fazla kişiye ulaşmasını isterler. Ancak normal şartlarda bu süre uzun bir süredir. Arama motorlarına ait botların sayfalara gelip, indekslemeye başlaması bile sayfaların arama motorlarında yeterince üst sıralarda çıkmasının garantisini vermez. Bu duruma bir çözüm olarak, çeşitli yasal olmayan yöntemler bulunmuştur. Her ne kadar yasal olmasa bile web sitesi sahibi için son derece yararlıdır. Bu yöntemlerden bir tanesinin adı da hacklink yöntemi olarak bilinir.

 

Hacklink Nedir?

Hacklink, bir web sitesinden başka bir web sitesinden link çekme yöntemlerinden bir tanesidir. Hacklink, çok fazla ziyaretçisi olan bir sayfayı hackleyerek link ihtiyacı olan siteye ait linklerin, hacklenen web sitesi üzerine yerleştirilmesidir. Bu yerleştirme işlemi çok çeşitli şekillerde olabilir. Ancak asıl amaç, bu yerleştirilen linklerin sitenin sahipleri tarafından fark edilemeyecek ya da bulunamayacak şekilde olmasıdır. Yerleştirilen bu linkler ne kadar uzun süre bu site üzerinde kalırsa o kadar çok link gönderme ihtimali olacaktır.
Hacklink yapan insanlar, başka sitelere link bırakma işlemini de çeşitli şekillerde yapmaktalar. Bunlardan bir tanesi web sitesinin kodlarına ulaşarak, bu kodlar arasına linkleri yerleştirmektir. Kodların arasına yerleştirilen linkler, genellikle site sahiplerinin çok fazla bakmaya ihtiyaç duymadıkları bölümler oldukları için kodlar arasına yerleştirilirler. Bu sebepten dolayı fark edilmeleri oldukça güçtür. Günümüzde WordPress, Joomla gibi hazır siteler çok fazla şekilde kullanıldığı için bu sitelerin kodlarına ulaşmak da hacklink yapmak isteyen insanlar için kolay bir hale gelmiştir. Sitesine hacklink yapılmış bir kişi bunun farkın varsa bile, bunun yanında kodlama işlerinden de anlaması gerekmektedir. Bazı hacklink işlemleri o kadar karışık kodlar içermektedir ki, bunları ayıklamak neredeyse imkansızdır.
Bununla birlikte kullanılan bir diğer yöntem ise kodların içine link yerleştirmek yerine sayfa içlerine kod yerleştirme yöntemidir. Bu yöntem, zorluk anlamında yukarıda anlatılan yöntemle hemen hemen aynıdır. Sonuçta kodlara ulaşan herkes sayfa üzerinde de değişiklik yapabilir. Sayfaların içine yerleştirilen linklerin görünmemesi için arka planla aynı renk olmalarına dikkat edilir. Bu sayede sayfadaki yazılar arka planla aynı renk olduğu için görünmezler.
Eğer kaliteli ve çok fazla ziyaretçisi olan sitelere link eklenirse, bu durum kendi sitenizin itibarının da arama motorları üzerinde artması anlamına gelmektedir. Çünkü arama motorlarının çalışma mantıklarından bir tanesi de, elit olarak tabir edilen ve yüksek ziyaretçi hitine sahip olan sitelerden başka sitelere verilen linklerdir. Arama motorları bu durumu “eğer bu site, bir diğer siteye kendi sayfasında link vermişse, o zaman o site de iyi bir sitedir” mantığıyla algılar. Mantıkta doğru bir yaklaşım olsa da hacklink ile link bırakma hilesini çoğu zaman fark edemez.
Ancak bazı durumlarda arama motorları hacklink yapıldığını anlayabilirler. Anlayamasalar bile başka sayfaların linklerini kendi sayfalarında görüp, hacklink yapıldığını anlayan kişiler bu durumu şikayet etme yoluna gidebilirler.

Hacklink Zararları Nelerdir?

Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki; hacklink yapmak bir bakıma hırsızlık yapmaktır. Yasal olmayan bir yöntem kullanarak, kimsenin iznini almadan yapılan bir çeşit saldırı işlemidir. Bu durum hacklink yapılan ve kendi çapında bir ziyaretçi sayısına sahip olan web sayfasına da zarar verecektir. Devlet kurumları üzerinde uygulanan hacklink girişimlerinin cezai yaptırımları çok daha ağır olacaktır. Bu yüzden .edu, .gov gibi resmi uzantısı olan sitelere hacklin yapılması çok risklidir.

 

Hacklink Satışı Nedir?

Tamamen yasal olmayan, hatta hırsızlık olarak nitelendirilen hacklink işlemi, internet üzerinde bir sektör haline gelmiştir. İnternet sitesine ziyaretçi çekmek ve arama motorlarında üst sıralarda yer bulmak isteyen kişiler hacklink paketleri satın alarak, sitelerinin bilinirliğini arttırmaya çalışmaktadırlar. Günümüzde bu konu ile ilgili olarak yasal bir boşluk mevcuttur. Bir bilgisayar korsanlığı olarak da değerlendirilebilen hacklink satışı için bir ceza söz konusu değildir.
İnternetin ilk kullanıma açıldığı yıllardaki link değişim prosedürlerini herkes hatırlar. Bir site başka bir sitenin ana sayfasında link vererek tavsiye ederdi. Bu durum zaman geçtikçe kaliteli sitelerin başka kaliteleri sitelerin linklerini vermesine dönüştü. Günümüzde habersiz olarak yapılan bu işlem hacklink adıyla biliniyor. Parayla hacklink satın alan kişi için ödedikleri ücretin karşılığında alacakları hacklink hizmetinin yüzde yüz şekilde başarılı olacağının bir garantisi verilmiyor. Bu yüzden ödeme yaptıktan sonra nelerle karşılaşılacağı bir sürpriz durumunda. Hacklink satışı yapan çoğu insan, verdikleri reklamlarda bu işlemin sürekli olarak yüzde yüz etkili olduğundan bahsetmekteler. Ancak bu tamamen bir pazarlama yöntemi. Hacklink yapılsa bile karşı tarafın bunu fark edebilme süresi için bir tahminde bulunulması oldukça zor. Bu yüzden ilk başlarda işe yarar gibi görünse de zamanla alacağınız sayfa hitleri durağan bir konuma gelecektir.
Bununla birlikte arama motorları tarafından fark edilen hacklink girişimleri neticesinde sahip olduğunuz site tamamen kötü niyetli siteler kategorisine sokulabilir. Bu da arama motorlarından sitenizin hiçbir şekilde faydalanamaması anlamına gelir.

4037 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Konu başlığımızla alakalı bilgiler vermeden önce doğal backlinkin ana tema ı olan backlinki detaylıca tanıtalım Backlink Nedir Backlinkin tanımı ve işleyişi şu şekildedirİki...

Nofollow, Dofollow Link Nedir?

NoFollow Nedir Google tarafından internet adre inize yazdığınız linkleri arama motorları üzerinden ürdürülme ine engel koyan HTML özelliğidir Spam olan bağlantılarla birlikte SEO ile...

Yorum Backlink Teknikleri

Web iteler arama motorlarında en ü t ırada yer almak için web ite ahipleri büyük bir emek verilmekte web itelerin ü t ıralarda yer almak için bir çok çalışmalar kap amakta web...

Ücretsiz Backlink Siteleri

Web dünya ında faaliyet gö teren web iteleri daha görünür olmak, rakiplerinin önüne geçmek, ektörlerinde bilinir marka haline gelmek için çalışmalar yaparlar Web itenize dışarıdan...