• EN AT

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Her internet sitesi yükselmek için belli SEO stratejilerine ihtiyaç duyar. Anahtar kelime kullanımı bunlardan biridir. Peki, anahtar kelime nasıl belirlenir? İnternette makalenizin üst sıralarda yer alması için doğru anahtar kelime analizi yapmanız gerekir. Analiz yapabilmeniz için ise ilgi uyandıracak ve yazınızın tık almasını sağlayacak bir konu belirlemelisiniz. Belki çok popüler bir konu hakkında yazmaya karar verebilirsiniz. Ama ilgi çekici bir başlığınız ve doğru keyword grubununuz bulunmuyorsa yazınızın okunma oranı düşük olacaktır. Bu nedenle konuyu belirledikten sonra popüler anahtar kelime gruplarını seçmeli ve bunları metin içinde doğru şekilde kullanmalısınız. Seçtiğiniz kelime öbekleri hem ana başlıkta hem de en az bir alt başlıkta yer almalıdır. Odak anahtar kelime grubunu metin içinde doğru oranda kullanmanız da son derece önemlidir. Çünkü aşırı kullanım sitenizin spamlanmasına yol açabilir. %1-2 arasında kullanacağınız Focus keyword oranı, yazınız için idealdir. Bu hususlara dikkat ederek hazırladığınız makale, Google SEO kurallarına uygun olacaktır. Özellikle bu işe yeni başlayanların yazımızı dikkatle okuması ve konu hakkında yoğun araştırma yapması önemlidir. Çünkü aslında anahtar kelime bulma Türkçe ya da yabancı dillerdeki içerikler için uzmanlık gerektiren bir konudur. İçeriklerinizi doğru şekilde yazabilmenizde yardımcı olacak altın niteliğindeki keyword ipuçlarını sizin için derlemeye çalıştık.

Anahtar Kelime Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adwords Keyword Planner ile Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Google algoritmasının internet sitenizi indexlemesi için en çok aranan anahtar kelime seçeneklerini tercih etmelisiniz. Bunun için size yardımcı olacak en işlevsel seo aracı ise Google Adwords… Adwords keyword planner sayesinde internet siteniz için en doğru sözcük öbeklerini kısa sürede tespit edebilirsiniz. Konu hakkında merakınızı gidermek için: “Adwords Keyword planner ile Anahtar kelime nasıl belirlenir?” sorusunu basit birkaç adımla yanıtlayalım:

  1. Google Hesabı Edinin!
  2. Almış olduğunuz Google hesabıyla Adwords’a giriş yapın.
  3. Araçlar ve ayarlar kısmında yer alan “anahtar kelime planlayıcı” sekmesine tıklayın.
  4. ”Yeni anahtar kelimeler keşfedin!” butonuna basın..
  5. Karşınıza çıkan anahtar kelime arama çubuğuna aklınızdaki kelime öbeğini yazın.
  6. Karşınıza çıkan listede arama sorgusunda en çok yer alan kelime gruplarını seçin.

Google Anahtar Kelime Aracı ile bulduğunuz popüler kelimelerden bir tanesini odak anahtar kelime yapmalısınız. Ancak unutmamanız gereken önemli bir detay şudur: Aradığınız kelime grupları her zaman Google için en popülerler listesinde yer almayabilir. Bu durumda aradığınız kelime gruplarıyla eş ya da yakın anlam içerek farklı öbekleri denemelisiniz. Bu sorguda karşınıza çıkan popüler seçenekleri yazınızda kullanabilirsiniz. İçerik kurgusunu oluştururken daha planlı hareket etmek isterseniz bulduğunuz kelime sonuçlarını: “Anahtar Kelime Fikirlerini İndir!” diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Böylece hazırlayacağınız içerik kurgusu için kelime gruplarını farklı içeriklere kolayca dağıtabilirsiniz. Hazırlayacağınız planlama ile potansiyel anahtar kelime fikirlerini ajans ya da şirket sahiplerine rapor halinde sunabilirsiniz. Edindiğiniz sonuçlar, metninizi zengin gösterecek diğer popüler kelime gruplarını da yazı içine serpiştirmenize yardım eder. Birden fazla anahtar kelime kullanımı önemlidir. Çünkü dünyanın birçok farklı bölgesinde ve ülkesinde sizin yazdığınız konu hakkında araştırma yapan kişiler olacaktır. Her biri konuyu farklı kelime grupları ile ararlar. Belki yazınızın sadece bir bölümü ile ilgileniyor olabilirler. Bu amaçla yazdığınız konuyu derinlemesine araştırarak doğru ifadelerle ve doğru sözcük öbekleri ile ifade etmelisiniz. Böylece yazdığınız konu hakkında araştırma yapanlar, aradıkları şeyi içeriğinizde rahatlıkla bulabilirler. Okuyuculara fayda sağlayan içeriklerle hem kolay ulaşılabilen hem de trafik çeken bir internet platformu olabilirsiniz.

Anahtar Kelime Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seo çalışmalarının ve seo uyumlu makale yazarlığının belli bir donanım ve uzmanlık gerektirdiğinden bahsetmiştik. Peki, seo kurallarına uygun anahtar kelime belirleme aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir? Popülerlik dışında dikkat edilecek diğer konular, yazılacak içeriğe uygunluk ve reklam stratejileri açısından ekonomikliktir. Konuya uygun anahtar kelime seçimi ile popülerlik sağlamak daha kolaydır. Yani sırf internette çok arandığı için metninizle hiç uyumlu olmayan bir kelime grubunu kullanmanız, internet siteniz için iyi bir tercih değildir. Çünkü aslında konunuz bir moda bloğu iken siz yazı içinde kedilerden bahsettiğinizde içeriğinizdeki bütünlüğü bozmuş olursunuz. Bu da sitenize trafik alsanız da istikrar sağlamanıza engel olur. Kısacası içerik kurgunuz, sadece anahtar kelime yığınlarından oluşmamalıdır. İçeriklerinizi anahtar kelime oranına dikkat ederek, konu bütünlüğü sağlayarak yazmaya özen göstermelisiniz. Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu: rekabet düzeyidir. Yukarıda reklam stratejisi açısından ekonomik olma şeklinde ifade ettiğimiz rekabet düzeyi, anahtar kelime belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü seçtiğiniz odak anahtar kelime ile Google reklamı çıkmak isteyebilirsiniz. Bu durumda rekabet düzeyi yüksek kelime öbekleri kullandığınızda, reklamınız için çok fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Ancak rekabet düzeyi daha düşük olan yani tık başına maliyeti az olan anahtar kelimeler, internet rekabetinde işinizi daha kolay bir hale getirebilir. Bütün bu hususlara dikkat ederek yapacağınız seçimler, internette çok daha iyi bir noktaya gelmenize yardımcı olur. Başarılı sonuçlar elde etmek için planlı ve istikrarlı çalışmanız gerektiğini unutmayın. Gerekli özveriyi göstererek hazırladığınız seo kurallarına uygun özgün makaleler ile siz de internette zirveye oynayabilirsiniz.

5713 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Sosyal Medya Uzmanı

So yal medya, on on yıllık zaman diliminde dilimize iyice yerleşmiş bir terimdir Eğer o yal medya hakkında bir tanım yapmak gerekir e, kullanıcılarının, içerikleri kendileri...

Detaylı Sosyal Medya Reklam Verme Rehberi

Günümüzün en etkili kitle ulaşım aracı konumunda o yal medya iteleri bulunmaktadır ve muhtemelen çok uzun yıllar boyunca bu durum değişmeyecektir Bu nedenle (ticari hedefleri olan...

Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Google tüm dünyada %90’ı bulan bir oranla en çok kullanılan arama motoru konumunda bulunuyor Google, internet kullanımına, internetteki faaliyetlerine önem veren firmalara/kuruluşlara ve...