• EN AT

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar ?

İnternet, hayatımıza girdiği günden beri bizi pek çok açıdan değiştirdi. Eskiden fiziksel güç kullanarak yapabildiğimiz birçok işi artık bilgisayar başında, tek tıklama ile yapabiliyoruz. Doğal olarak bu değişim iş hayatına da yansıdır. İnternet, pazarlama için en büyük alan haline geldi. Birçok kişi, artık alışverişlerini internet üzerinden yapıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmayan insanlar bile, alacakları ürün hakkında önce internette araştırma yapıp bilgi sahibi olmaya çalışıyor daha sonra alışverişini yapıyor.

İnternetin ve dijital yaşamın pazarlama ve ticaret alanına etkisi sadece bu örneklerden ibaret de değildir. İnterneti hiç kullanmayan, herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında araştırma yapmayan bir insan bile, televizyonda gördüğü reklamlar ile, dijital pazarlamanın bir çeşidine maruz kalmaktadır. Dijital pazarlama dünyamıza bu kadar nüfuz etmişken, dijital pazarlama uzmanlığı gibi bir meslek alanının ortaya çıkmamış olması son derece garip olurdu.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanlığı, internetin ve genel olarak dijitalleşen medyanın hayatımıza ettiği etkinin artışından sonra ortaya çıkan bir meslek dalıdır. Günümüzde, bilgiye ulaşım eskiye göre çok daha kolaydır. Ayrıca, herhangi bir bilgiye ulaşmak için önümüzde birçok alternatif var. İnsanlar eskisi gibi tek bir kaynağa muhtaç değil.

Dijital yaşam bu kadar güçlü hale gelmişken ve değişiklikler gerçekten çok hızlı şekilde gerçekleşirken, tabii ki bu alanla profesyonel olarak ilgilenmesi gereken insanlara da ihtiyaç ortaya çıkıyor. Günümüzde, dev denilebilecek birçok firma, dijital pazarlama alanına ayırdığı bütçeyi ciddi şekilde artırmıştır. Şimdi, bu kadar gözde olan mesleğin detayları hakkında bilgi verelim.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar ?

Son yıllarda ortaya çıkan mesleklerden biri olduğu için, dijital pazarlama uzmanlarının görevlerinin tam olarak ne olduğunu, hangi işlerden sorumlu olduğunu merak eden insanlar vardır. En basit şekilde tanımlayacak olursak, dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı markanın hangi pazarda faaliyet göstermesi ve hangi kitleyi hedef kitle olarak seçmesi gerektiğine dair analizler yapan ve daha sonra ortaya bir tespit koyan, markanın bilinirliğini artırmaya yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunan, marka ile hedef kitle arasında daha kolay iletişim kurulmasını sağlamaktan sorumlu olan ve bu sorumlulukların hepsine dair projeler geliştiren bir profesyoneldir. İyi bir dijital pazarlama uzmanı, sosyal medya ile de haşır neşir olmalıdır. Çalıştığı markanın sosyal medya platformlarında nasıl öne çıkacağına dair düşünmelidir. Ayrıca, dijital pazarlama konusunda faydalı olacak araç ve programları kullanmasını da bilir. Google Ads kullanımı konusunda mutlaka uzman olmalıdır. Hatta, SEO ve SEM çalışmaları hakkında genel olarak bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü iyi bir dijital pazarlama uzmanı, aynı markanın SEO uzmanı ile koordinasyon halinde çalışmalar yürütmelidir. İki uzman belli alanlarda el ele vererek, markanın ya da firmanın daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilir. Bu yüzden, bir dijital pazarlama uzmanının iletişim becerileri de mutlaka iyi olmalıdır.

Bir dijital pazarlama uzmanı, sadece analizler yapmakla kalmayıp aynı zamanda proje de üretmelidir. Yani başka bir deyişle, teorik bilgisini pratiğe dökmeyi başarmalıdır. Markanın daha tanınır hale gelmesi için çeşitli projeler tasarlamalı ve bunları uygulamaya koymalıdır. Bu görevin altından başarılı şekilde kalkabilmek için de, internet ve genel olarak dijital dünya ile ilgili gelişmeleri takip etmelidir. İyi bir dijital pazarlama uzmanı aynı zamanda analitik düşünce yeteneğine sahip olmalı ve zor durumlarda kalındığında bunlara dair çözüm üretebilmelidir. Kendini sürekli geliştirmek de bu meslekte son derece önemlidir. Alandaki gelişmeler ile ilgili araştırmalar yapmalı, dijital pazarlama ile ilgili yazılan makaleleri, kitapları okumalıdır. Zira, dijital dünya beklememekte sürekli gelişmektedir.

Markaya ait kurumsal hesapları kontrol etmek ve hedef kitleyle iletişim kurmak da dijital pazarlama uzmanının görevleri arasındadır. Marka, internet ortamında kurumsal bir kimlikte görünmeli ve iletişim kurmak isteyen insanlara bunu yansıtan cevaplar vermelidir.

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olabilirim?

Günümüz dünyasına uygun ve hızla yükselmekte olan bir meslek olduğu için, internetle ve dijital yaşamla haşır neşir olan insanlar, özellikle de gençler, dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istemektedir. Gerçekten de yükselişte olan ve çok geniş istihdam alanları olan bu mesleğin birçok avantajı olsa da, tabii ki katlanılması gereken belli zorlukları da vardır. İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için verilmesi gereken emek gerçekten büyüktür. Bu amaç için uzun süre çalışılmalıdır.

Eğer daha önce pazarlama alanında bir mesleki tecrübeniz olduysa, dijital pazarlama uzmanlığına geçiş yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Pazarlama hakkında fikir sahibi olmak ve konsepte bir şekilde hakim olmak tabii ki önemlidir fakat dijital pazarlamanın tamamen başka bir alan olduğu da unutulmamalıdır. Çünkü dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerini geride bırakan ve bunların yerine internet ve diğer dijital platformlar gibi alanları kullanan bir pazarlama modelidir. Bu yüzden, dijital pazarlama uzmanlığında kariyer düşünen birinin, pazarlama alanındanki tecrübesinden çok, medya ve internet ile arasının iyi olması gerekir.

Tamamen bilgisayar odaklı bir meslek olarak gözüktüğü için dijital pazarlama uzmanı olmak kolay zannedilse de bu büyük bir yanılgıdır. Dijital pazarlama uzmanları, sürekli olarak çalışır ve kendini gelitşrmeye çalışır. Belki de, güncel gelişmelere en bağlı meslek dalıdır. Bir dijital pazarlama uzmanı olabilmek için, internet ile ilgili değişen tüm trendlere hakim olunması gerekir. Zira, kampayanlar oluşuturulurken bu değişen trendler dikkate alınmalıdır. Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı marka için taktik veya strateji geliştirirken yaptığı kampanyaların markaya fayda sağlayacağından ve insanların kampanyaya ilgi göstereceğinden emin olmalıdır. Bu da dijital pazarlama uzmanlığının ne kadar büyük emek istediğini ve ne kadar fazla iş yükü olduğunu gösteren detaylardan biridir.

Ayrıca, bir dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız, sektördeki rakipleri de analiz etmeyi bilen bir insan olmanız gerekmektedir. Çünkü, bir markanın insanlar tarafından tanınması ve ilgi görmesi için, rakiplerini geride bırakması gerekir. Bu sebeple de, bir dijital pazarlama uzmanı her zaman en iyiyi istemeli ve hırslı olmalıdır.

İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için olmazsa olmazlardan biri de tabii ki İngilizce bilgisidir. İleri seviyede İngilizce bilmeyen bir kişinin dijital pazarlama uzmanı olarak çalışabilmesi neredeyse imkansızdır. Günümüzde hakim dil İngilizce olduğu için, dijital pazarlama uzmanlarının kendilerini geliştirmek için okuyabileceği tüm yayınlar da İngilizce olarak çıkmaktadır. Bunların çevrilmesini bekleyerek zaman kaybetmek yerine, çeviriye ihtiyaç duymadan okuyabilmek gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanları Nerelerde Çalışabilir

Dijital pazarlama uzmanları, günümüzdeki her kurumsal firma için bir olmazsa olmaz durumundadır. Bu yüzden, kendisini tanıtmak ve rakiplerinin önüne geçmek isteyen her kurumsal firmada çalışma olanakları vardır. Bazı dijital pazarlama uzmanları ise serbest olarak çalışmakta, çeşitli firmaların proje odaklı çalışmalarına talep karşılığı dahil olmaktadır.

Dijital pazarlama alanında ilerlemekte kararlıysanız, dijital pazarlama uzmanlığı hakkındaki kurslara ve eğitim programlarına katılmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Dijital pazarlama günümüzde çok önemli bir konumda olduğundan, firmalar da kendilerine gerçekten katkı koyabilecek ve kendisini kanıtlamış uzmanlar ile çalışmak istemektedir. Bu yüzden, onlara göstereceğiniz iyi bir CV’nizin veya sertifikanızın olması sizi rakiplerinizden birkaç adım öne çıkartmaktadır.

13933 okunma
Kader Öktem

6 yıldır SEO ve içerik Editörü olarak 1 SEO Uzmanı Ajansı bünyesinde çalışmaktayım. Uzmanlık Alanım : Doğal SEO teknikleri ile web sitelerini Google ve diğer arama motorlarında yükselmesi ve ziyaretçilerinin artmasını sağlamaktayım.

BENZER YAZILAR

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Her internet ite i yük elmek için belli SEO tratejilerine ihtiyaç duyar Anahtar kelime kullanımı bunlardan biridir Peki, anahtar kelime na ıl belirlenir İnternette makalenizin ü t...

Sosyal Medya Uzmanı

So yal medya, on on yıllık zaman diliminde dilimize iyice yerleşmiş bir terimdir Eğer o yal medya hakkında bir tanım yapmak gerekir e, kullanıcılarının, içerikleri kendileri...

Detaylı Sosyal Medya Reklam Verme Rehberi

Günümüzün en etkili kitle ulaşım aracı konumunda o yal medya iteleri bulunmaktadır ve muhtemelen çok uzun yıllar boyunca bu durum değişmeyecektir Bu nedenle (ticari hedefleri olan...

Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Google tüm dünyada %90’ı bulan bir oranla en çok kullanılan arama motoru konumunda bulunuyor Google, internet kullanımına, internetteki faaliyetlerine önem veren firmalara/kuruluşlara ve...