• EN

Detaylı Sosyal Medya Reklam Verme Rehberi

Günümüzün en etkili kitle ulaşım aracı konumunda sosyal medya siteleri bulunmaktadır ve muhtemelen çok uzun yıllar boyunca bu durum değişmeyecektir. Bu nedenle (ticari hedefleri olan firmalar başta olmak üzere), faaliyet gösterdikleri alandaki gelişmeleri duyurmak ya da sattıkları ürünleri geniş kitlelere tanıtmak isteyenler için sosyal medya siteleri çok önemli araçlar konumundadır.

Sosyal Medya Platformlarının Kullanıcı Sayıları

Sosyal medya deyince ilk akla gelen site olan Facebook, 2004 yılında Harvard Üniversite’sine özel bir sosyal ağ olarak kuruldu. Zamanla genişleyen site, günümüzde iki milyarın üzerinde kullanıcıyı bünyesinde barındırıyor. İnternet sitelerinin kullanıcı sayısı vs. konularda istatistik tutan Alexa’ya göre, Facebook günümüzün oldukça küçülen dünyasında en çok kullanılan üçüncü sitesi konumunda bulunuyor. Aynı zamanda değerli bir şirket olan Facebook, 2018 yılında önemli bir değer kaybı yaşasa da, yaklaşık 620 milyar dolar civarında piyasa değeri olan dev bir firma. Türkiye’de iste tam 41 milyon Facebook kullanıcısı olduğu görülüyor.
Günümüzün en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olma özelliğini elinde bulunduran İnstagram ise 2010 yılında kullanıcılarına merhaba dedi. Site temel olarak, kullanıcılarına, arkadaşlarıyla fotoğraf ve video paylaşma imkânı sağlıyor. Kurulmasının üzerinden 1,5 yıl geçtiği sırada 100 milyon kullanıcı rakamına ulaşan instagram, 2012’ye gelindiğinde, 1 milyar Amerikan Doları karşılığında bir başka sosyal medya devi olan Facebook’a satıldı. 2017 yılının ilk çeyreği geride kaldığında, sitenin kullanıcı sayısı 800 milyonu geçmiş durumdaydı. Değer olaraksa, 2012 yılında Facebook’a satıldığı değerin 15 katı kadar bir değere, 15 milyar dolara ulaşmayı başardı. Ülkemizde yaklaşık 37,5 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor.
Ülkemizde de bir hayli ilgi gören başka bir sosyal medya platformu ise Twitter. Twitter, 2018 içinde değer kazanma konusunda sosyal medya siteleri arasında en üst sıralarda bulunuyor. Dönem dönem piyasa değerinde yükseliş ve düşüşler görülse de, piyasa değeri halen 30 milyar Amerikan Doları civarında geziniyor. Ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise Facebook ve Instagram’dan biraz geride seyrediyor. Twitter’ın 29 milyon Türk kullanıcısı bulunuyor.
Ülkemizde çokça kullanıcısı bulunan bir başka sosyal ağ da LinkedIn. LinkedIn diğer sosyal medya platformlarının aksine iş amaçları için kullanılıyor. Sitenin tüm dünyadaki kullanıcı sayısı 500 milyonu geçiyor. Site, 2016 yılında rekor bir ücret olan 26,2 milyar dolara Microsoft’a satıldı. LinkedIn bugün, 7 milyondan fazla iş ilanına sahip ve site her yıl ikiye katlanarak büyüyor. Şirketin piyasa değerindeki artış ise yıllık %30’un üzerine çıkıyor.
Ülkemizde en fazla kullanılan sosyal ağlar arasında, Google Plus (Google+) ve Youtube da mevcut. Ülkemizde bu konuda lider konumunda Youtube bulunuyor. Türkiye’de neredeyse 45 milyon kullanıcıya sahip. Google+ ise, diğer sosyal medya sitelerine oranla yeni bir oluşum olsa da büyümeye devam ediyor ve yaklaşık 25 milyon kullanıcıya sahip. Eğer Youtube veya Google Plus’a reklam vermek isterseniz, ‘’Detaylı Google Reklam Verme Rehberi’’ başlığıyla yayınlamış olduğumuz makaleyi inceleyebilirsiniz.
Ülkemizde ilgi gören diğer iki sosyal medya sitesi ise Tumblr ve Pinterest. Bu platformlar da dünyanın en değerli şirketleri arasında gözüküyorlar. Facebook, Twitter gibi sitelere oranla ülkemizce daha az kişi tarafından kullanılsalar da, buralara reklam vermek isterseniz, ayrıntılı bir biçimde anlattığım diğer sosyal ağlara reklam verme yolunun aynısını izleyebilirsiniz. Ufak tefek birkaç farklılık mevcut olsa da, kampanya oluşturma şekilleri temel olarak birbirine benzer.
Yazımın geri kalan kısmında ise, ülkemizdeki kullanıcılarının sayısı 15 milyonluk fazla sosyal medya sitelerine nasıl reklam verebileceğinizi anlatacağım. Youtube ve Google+ platformlarına reklam vermeyi öğrenmek istemeniz durumunda ‘’Detaylı Google Reklam Verme Rehberi’’ makalesine göz atmanız gerektiğini tekrar hatırlatıyorum. Özetle, Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter ‘a yönelik reklamları nasıl yayınlayabileceğinizi şimdi anlatacağım.

 

 

facebook reklam verme

Facebook ve İnstagram’a Reklam Verme

Facebook ve Instagram’a aynı anda reklam verebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak ikisine ayrı ayrı da reklam vermeyi tercih edebilirsiniz.
Bu iki platforma reklam vermeyi Facebook üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden, Instagram’da bir reklam yayınlamak için, Instagram hesabınız ile reklam vermek için kullanacağınız Facebook hesabını birbirine bağlamalısınız.
Facebook hesabınıza giriş yaptığınızda, ana sayfanın sağ üstünde karşınıza çıkacak ‘’Ayarlar’’ sekmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelecek seçenekler arasında ‘’Instagram Reklamları’’ daha sonrasında ise karşınıza çıkacak ‘’Bir Hesap Ekle’’ linkini seçin. Daha sonra açılacak olan küçük pencere “Reklam vermek için bir Instagram hesabı bağlama’ başlıklı olacak. Yeni oluşturduğunuz İnstagram hesabını ya da eski hesabınızı Facebook hesabına bağlayabilirsiniz. Bu işlemi reklam oluşturma aşamasında da gerçekleştirebilirsiniz. Reklam vermek için takip edilmesi gerekli adımlarsa şöyle.

 1. Instagram’ınıza bağlamış durumda olduğunuz Facebook hesabınıza giriş yapınca, sağ üst tarafta çıkan oka tıklayın ve sonrasında açılacak menüde “reklam oluştur’ deyin.
 2. Reklam Yöneticisi sayfası karşınıza gelince ‘’etkileşim’’ butonunu seçin. Karşınıza çıkacak kutucuk kısmına kampanyanızın adını yazın ve devam edin.
 3. “Şunlar dâhil” başlıklı sayfada sizden konumunuzu haritada işaretlemeniz ve reklamın gösterilmesini istediğiniz kitlenin yaş aralığını, cinsiyetini ve dillerini seçmeniz istenecek. Seçtiğiniz hedef kitlenin büyüklüğü hakkındaki bilgiler, sayfanın sağ üst bölümündeki tablodan takip edilebilir.
 4. Bu bölümde sağ alt tarafta kalan ‘’göz at’’ seçeneğini seçerek hedef kitlenin özelliklerini belirlemeye devam edebilirsiniz. Burada, internet üzerinden alışveriş, oteller vb. birçok farklı iş kolu – ilgi alanı seçeneği mevcut. Sizin işaretlediğiniz seçenekler arasından en az birini barındıran kişiler, hedef kitle içinde sayılır.
 5. Daha sonraki adımda ise sizde bağlantı türünü seçmeniz istenecek. Bunu yapmak için ’’bir bağlantı türü ekleyin’’ başlığından yararlanabilirsiniz. ‘’Sayfanızı beğenen kişiler’’ veya ‘’Sayfanızı beğenenlerin arkadaşları’’ gibi bu seçenekler arasından size daha elverişli gözükeni seçebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi biraz daha ufaltır ve doğru kişilere daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.
 6. Şimdiyse karşınıza, şimdiye kadar seçtiğiniz kitlenin özellikleri gelecek. Bilgileri kontrol edin ve eğer doğruysa, ‘’kaydet’’ diyerek devam edin.
 7. Bir sonraki bölümde ise karşınıza ‘’reklam alanları düzenleme’’ kısmı çıkacak. Bu kısımda, reklamınızın dolaşıma gireceği platformu ve cihaz türünü seçmeniz isteniyor. Facebok ve Instagram’ın her ikisini ya da birini seçebilirsiniz. Reklamlarınızın hangi cihazlarda gözükeceğini seçmek de sizin elinizde fakat hepsinde göstermeniz tavsiye ediliyor.
 8. Sonra karşınıza çıkacak ‘’bütçe ve plan’’ kısmında, günlük bütçeniz, reklamlarınızın ne zaman yayınlanmaya başlayıp ne zaman son kez gösterileceğini seçiyorsunuz.
 9. Daha sonra karşınıza gelecek ‘’sayfa ve gönderi’’ kısmında, Facebook hesabınıza bağlı durumdaki farklı sayfa veya sayfaları belirlemeniz gerekmekte. Alt kısımda karşınıza çıkacak ‘’zaman tüneli resimleri’’ kısmından, reklam afişinizi seçebilirsiniz.
 10. Reklam afişinizi de belirledikten sonra ‘’bir hesap ekle’’ seçeneğini seçerek, yazının başında anlattığım şekilde, Instagram hesabınızı Facebook hesabınıza bağlıyorsunuz.
 11. Sayfanın sağ altında bulunan ‘’Sipariş ver’’e tıkladığınız zaman, reklam kampanyanızı hazırlamış duruma geliyorsunuz. Reklamlarınız sizin istediğiniz zaman, belirlediğiniz kitleye yönelik, sizin isteğinize göre Facebook veya Instagram’da ya da her ikisinde dolaşıma girecektir. Tabi kampanyanızın başlaması için fatura bilgileriniz ve ödeme aracınızın bilgileri istenecektir.

 

twitter reklam verme

Twitter Reklam Yayınlama

Twitter’a sponsorlu reklam vermek de son derece kolay. Sponsorlu reklam denmesinin nedeni, Twitter hesabı olan ve fazla takipçisi olan kullanıcılar aracılığı ile ürünlerinizin reklamının yapılmasının mümkün olmasıdır. Takipçi sayısı fazla olan kişiler reklam amacıyla bazı paylaşımlar yapabilirler. Bu tekliflere açık olan kişilerin hesaplarında yayınladıkları mail adresinden onlara ulaşabilirsiniz, belirlenen bir ücret karşılığında firmanızın ya da markanızın – ürününüzün tanıtımını yapmanızı sağlayan paylaşımlar yapılabilir. Burada anlattığımız yöntem ise, Twitter’da direkt olarak (belli bir ücret karşılığında) reklam yayınlamayı mümkün kılan yöntem. Bunu yaparken, noktalama işaretleri, animasyon içeren görseller ya da GIF formatı kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘’Twitter ile reklam ver’’ butonunu seçin. Daha sonra reklam sayfası açılacak. Burada ülke ve saat dilimi seçimi yapmanız gerekecek. Daha sonra ise ‘’hadi başlayalım’’ seçeneğini takip ederek reklam kampanyanızı oluşturmaya başlarsınız. Açılacak sekmede, Tweet etkileşimleri, videolar, uygulamaların yüklemeleri ya da tekrar etkileşimleri, takipçiler biçiminde, Twitter’da mevcut olan reklam yolları hakkında seçenekler karşınıza çıkıyor. Aralarından size uygun olanı seçmek sizin elinizdedir. Fakat en çok tercih edilenin ‘’Web sitesi tıklamaları veya dönüşümleri’’ seçeneği olduğunu bilmenizde fayda var. ‘’Seç ve devam et’’ diyerek kampanyanızı oluşturmanın ilk adımlarını atabilirsiniz.

 1. Kampanyanızı oluştururken yapmanız gereken ilk iş kampanyaya isim vermek. Kampanyanızın ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini de bu ekran seçiyorsunuz. Kampanyanızın bütçesini karşılamak için kullanacağınız ödeme şeklini (kredi-banka kartı gibi) de burada belirliyorsunuz.
 2. İkinci adımda yapmanız gereken şey hedef kitle belirlemek. Bu ekranda, ülke bölge vs. gibi reklamın gösterileceği konumu seçmeniz isteniyor. Ayrıca hedef kitlenize hangi kişilerin dâhil olacağını; cinsiyet, platform, gösterilecek cihazlar ve operatör seçeneklerinden istediklerinizi seçerek belirliyorsunuz. Ayrıca, anahtar kelime ya da ilgi alanları gibi birbirinden farklı seçenekler ile belirtiyorsunuz.
 3. Reklam kampanyanızı tamamlamak için yapmanız gereken son işlem, tweete tıklandığında yönlenecek siteyi ve sayfa url’sini girmek oluyor. Ödemenizi de yapınca reklam yayına giriyor.

 

linkedin

LinkedIn’de Reklam Verme

Bu ağda reklam kampanyası hazırlamak için yapmanız gerekense hesabınıza giriş yaptıktan sonra, hemen üstte karşınıza çıkan ‘’Ticari Hizmetler’’ butonuna, daha sonra ise ‘’Reklam Oluşturma’’ seçeneğine tıklamak. Karşınıza çıkacak ekranda, deneyim süresi, iş alanı, gruplar gibi seçenekler arasından, hedef kitlenizde olmasını uygun gördüğünüz özellikleri belirtip ‘’Reklamınızı oluşturmaya başlayım’’ kısmına gelerek, reklamınıza tıklayan kullanıcıların gideceği siteyi, reklam metni ve resmi olarak kullanacağınız materyalleri vs. seçiyorsunuz.
Seçtiğiniz bütçe ve yönelttiğiniz teklife uygun şekilde ödeme yaptıktan sonra, reklamınız sitede dolaşıma giriyor.

sosyal medya

Sonuç

Özetle, bütün sosyal ağ platformlarında, hedef kitle, reklam için ayırabileceğiniz bütçe ve fiyat teklifi (TBM) seçeneğini belirleyerek, kullanılacak resimleri yazıları seçerek, fatura ve ödeme bilgilerini kaydederek reklam verebilirsiniz. Arada küçük farklar olsa da, sosyal ağlarda reklam yayınlamak genelde aynı şekilde yapılıyor.
Önemli olan nokta, fazla önemli gibi görünmeyen bazı seçeneklerin aslında reklam kampanyalarında büyük önem taşıması şeklinde gösterilebilir. SEO Uzmanları veya Adwords uzmanları, kitlelerin kullandıkları sosyal medya kanallarına ve alışkanlıklarına bakarak hedef kitlenizin daha doğru şekilde belirlenmesini, çok daha küçük bir bütçeyle daha verimli bir reklam kampanyası hazırlamanızı sağlayabilirler. Önerim, bu konularda uzmanlık sahibi olan kişilerden ve firmalardan yardım almanızdır. Bu şekilde hareket ettiğinizde, firmanızın ve web sitenizin geleceğe daha güvenli şekilde bakmasını sağlamış ve daha sonra yapacağınız reklam kampanyalarının ve internetteki tüm faaliyetlerinizin başarılı faaliyetler olmasını sağlamış olursunuz.

15637 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Her internet ite i yük elmek için belli SEO tratejilerine ihtiyaç duyar Anahtar kelime kullanımı bunlardan biridir Peki, anahtar kelime na ıl belirlenir İnternette makalenizin ü t...

Sosyal Medya Uzmanı

So yal medya, on on yıllık zaman diliminde dilimize iyice yerleşmiş bir terimdir Eğer o yal medya hakkında bir tanım yapmak gerekir e, kullanıcılarının, içerikleri kendileri...

Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Google tüm dünyada %90’ı bulan bir oranla en çok kullanılan arama motoru konumunda bulunuyor Google, internet kullanımına, internetteki faaliyetlerine önem veren firmalara/kuruluşlara ve...