• EN AT

SEM Nedir?

Arama motorlarının daha efektif kullanımı konusunda sık sık karşımıza çıkan terimlerden birisi olan SEM, İngilizce bir kısaltmadır. Search Engine Marketing; Türkçe anlamıyla ‘’Arama Motoru Pazarlama’’ kelimelerinin ilk harflerinin yan yana gelmesiyle oluşmuştur. Sitelerin ve sitelerdeki içeriğin, arama motorlarında o konuyla ilgili arama yapıldığında, daha üst sıralarda çıkması amacıyla kullanılmaktadır. SEO çalışmalarından farkı, belirli bir ücret karşılığında sitenizin arama sonuç sayfalarında üst sıralarda görünmesini sağlamaktır.
Yani SEO çalışmaları organik sıralamalarda yükselmenizi sağlamak amacıyla yapılırken, SEM; organik sıralamaların üstünde ya da sağ tarafında bulunan bölümlerde yer almanızı sağlayan (ücret karşılığında) yöntemdir. Bir Web sitesinin internet üzerindeki görünürlüğü artırılmak isteniyorsa ve aynı zamanda bunun kısa sürede yapılması isteniyorsa, SEM bu hedef için en uygun yöntem konumunda bulunmaktadır. Web sayfanızdaki trafiğin artmasını istiyorsanız, kullandığınız yöntemler arasında SEM de yer almalıdır.

Search Engine Marketing- Arama Motoru Pazarlama – SEM Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında yapılan aramalarda, web sitesinin daha üst sıralarda çıkması için uygulanan yöntemlere SEO (Search Engine Optimization) veya Türkçe adıyla, arama motoru optimizasyonu denmektedir. Sitenin arama motoru sonuç sayfasında daha üstlerde yer alması için kullanılan belli SEO yöntemleri vardır. Sitede satışı yapılan ürünleri tanımlayan ve anahtar kelime olarak adlandırılan kelimeleri ön plana çıkartabilmek için detaylı bir çalışmaya ihtiyaç duyulur. Yapılan SEO çalışmaları karşılığını bulduğu zaman; web sitesi, arama sonuçlarında üst sıralarda kalmaya devam eder ve gelişim gösterir. Kısacası, kurduğu web sitesinin tanınmasını, yükselişe geçmesini isteyen herkes (bilhassa e-ticaret sitelerini işletenler), kesinlikle SEO çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu çalışmayı yapmalıdır. Sonuca ulaşılması belli bir süre gerektirse de, ortaya çıkacak sonuç son derece faydalı olur.

SEM, uzun adıyla Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlama da temel olarak aynı amaca hizmet eder. Hedef yine, sitenin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasıdır. Fakat SEO uygulamalarından farklı olarak, devreye ücret girmektedir. Başta en çok bilinen ve en büyük arama motoru olan Google olmak üzere; tüm arama motorları reklam hizmetleri sunmaktadırlar. Sunulan hizmetlerden (sponsorlu reklam gibi isimlerle anılan hizmetler) yararlanmanız sonucunda siteniz arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alır. Bir arama motorunda bir bilgiyi arattığınızda, arama motorunun sonuç sayfasında üst tarafta veya sağ tarafta yer alan ve yanlarında ‘’reklam’’ veya ‘’sponsorlu’’ ifadeleri bulunan sonuçlar, reklam verilerek sonuç sayfasında üst sıraya çıkartılan web siteleridir. Tabi bu bölümlerde yer aldığınız sıranın da reklamlar için verdiğiniz ücretlere, yaptığınız fiyat tekliflerine göre değiştiğini; Google tarafından uygulanan ‘Kalite puanı’ sistemine göre daha faydalı, kullanıcılarına daha iyi hizmet veren sitelerin (daha küçük ücretler karşılığında) sponsorlu reklamların yayınlandığı bölümlerde üst sıralarda yer alabildiğini belirtmek gerekir.

SEM Çalışmasında Kullanılan Yöntemleri

SEM (Arama Motoru Pazarlama) olarak adlandırılan çalışma, sadece arama motorlarına reklam vererek web sitesini arama sonuçlarında üst sıralara çıkartma değildir. Daha kapsamlı çalışmalar gerektirir. Verilen reklamın kesinlikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yöntemleriyle desteklenmesi gerekir. Aksi halde, verilen reklamlardan verim alınamayacağı söylenebilir. SEO biraz daha uzun vadede sonuç verirken SEM kullanıldığında siteniz çok kısa süre içinde arama motorlarında üst sıraya çıktığından; sık sık SEM bir SEO alternatifiymiş ve SEM yapıldığında SEO çalışmasına gerek yokmuş gibi düşünülür. Ama en doğru çalışma SEO ve SEM’in birlikte yapılmasıdır.
SEM sayesinde, arama sonuçlarında kısa sürede sonuç alınırken, SEO çalışmaları da web sitenizin organik arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlar böylece web sitesinin görünürlüğü daha güçlü bir şekilde artar. Uzun vadede sitenizin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilir ve SEM çalışmaları nedeniyle katlanmak zorunda kaldığınız maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  SEM çalışmalarında en çok kullanılan yöntemin SEO çalışmaları yapmak olduğunu daha önce de söylemiştik. SEO çalışmaları yapılmadığında, arama motorlarına verilen reklam, istenilen efektifliğe ulaşamayacaktır.
  SEO çalışmaları yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime, kullanıcıların bir konuyla ilgili, arama motoruna yazdıkları kelimeye verilen isimdir. Doğru anahtar seçimi demek, web sitelerinin kullanıcılar tarafından daha kolay bulunabilmesi demektir. Bu yüzden SEO tekniklerini iyi uygulamayı bilmek gerekir.
  Doğru anahtar kelimeleri tespit etmek için kullanılabilecek belli başlı teknikler vardır. Bunlar arasında, anahtar kelime listeleri oluşturmak, Adwords gibi yardımcı programlar kullanarak anahtar kelime analizi yapmak, anahtar kelimelerin aranma sıklığını belirlemek gibi görevler yer almaktadır. Bunlar tam anlamıyla yerine getirildiğinde, etkili bir SEO çalışması yapıldığını söylemek mümkün olacaktır.
 2. Ücretli Yerleşim (Paid Placement):
  Ücretli yerleştirme, SEM için sıkça kullanılan ve kesin sonuç veren bir yöntemdir. Bu hizmet sayesinde, arama motorlarına reklam verilebilir ve sitenin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi sağlanabilir. Bu yöntem, çeşitli ticari kuruluşlar tarafından sıkça kullanılır.
  Özellikle turizm sektöründe ya da eğlence sektöründe hizmet veren firmalar ücretli yerleşimi en çok kullananlar arasındadır. Aynı sektörde faaliyet gösteren ve reklam vermek isteyen birden fazla firma olduğundan, reklam verenlerin sayısı sıklıkla birden fazla olur. Hangi reklamın daha üst sırada çıkacağını belirleyen faktörse, verilen tekliflerdir. (kalite puanı çok önemli bir faktördür, kalite puanı aynı ise) Daha yüksek ücreti veren web sitesinin reklamı, arama motorunun sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer alır.
 3. Ücretli Katılım (Paid Inclusion): Web sitelerinin SEM çalışması yaparken sıkça başvurduğu yöntemlerden birisi de ücretli katılımdır. Ücretli katılım, arama motorlarında belli kelimeler aratıldığında, web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda gözükmesini sağlayan bir yöntemdir. Web sitesi, belli terimler arama motorunda aratıldığında daha üst sıralarda sonuç vermek için arama motoruna ücret öder ve arama motoru da sitenin üst sıralarda görülmesini sağlar.

Bu üç yöntem, dikkatli bir şekilde, bu işin uzmanları tarafından uygulandığında, web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi çok daha kolay bir hal alacaktır. İşin uzmanlık gerektiren kısmı, SEM stratejisinin temel taşları olan bu üç yöntemi birbiriyle uyum içinde (ihtiyacınız olan yöntemi) kullanmaktır. Ücretli reklamlar SEO çalışmasıyla desteklenmeli, SEO çalışmasının en önemli faktörü olan anahtar kelimeler özenle seçilmeli ve yöntemlerin başarılı olup olmadığı devamlı olarak kontrol edilmeli, başka bir deyişle uygulanan yöntemler her zaman güncel kalmalıdır.

SEM Nasıl Yapılmalıdır?

İyi bir SEM stratejisi geliştirmeniz, arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda çıkmasını son derece kısa bir süre içinde mümkün kılar. Fakat SEM çalışması yapmak önem verilmesi gereken, titizlik ve devamlılık gerektiren bir iştir. SEM çalışmasının bütün adımları dikkatle atılmalı, bu işe ne kadar bütçe ayrılacağı belirlenmelidir. Reklam verirken, mümkün olan en az ücreti ödeyerek en üst sıralarda yer almayı başarabilmek, SEM çalışmasının daha verimli olması için SEO uygulamalarını da bırakmadan sürdürmek ve düzgün şekilde uygulamak gerekir.
Bunları yapmak, ayrı bir uzmanlık ve çalışma gerektiren işlerdir. SEM çalışmaları yaparak web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını isteyen kişiler, mutlaka SEO uzmanlarından hizmet almalıdır. İnternet üzerinde kapladığınız yerin ve müşteri portföyünüzün genişlemesi bu şekilde mümkün olacaktır.

16079 okunma
1 SEO Uzmanı

1 SEO Uzmanı Ajansı kurucusu. Aynı Zamanda Türkiye'nin en iyi SEO uzmanları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Her internet ite i yük elmek için belli SEO tratejilerine ihtiyaç duyar Anahtar kelime kullanımı bunlardan biridir Peki, anahtar kelime na ıl belirlenir İnternette makalenizin ü t...

Sosyal Medya Uzmanı

So yal medya, on on yıllık zaman diliminde dilimize iyice yerleşmiş bir terimdir Eğer o yal medya hakkında bir tanım yapmak gerekir e, kullanıcılarının, içerikleri kendileri...

Detaylı Sosyal Medya Reklam Verme Rehberi

Günümüzün en etkili kitle ulaşım aracı konumunda o yal medya iteleri bulunmaktadır ve muhtemelen çok uzun yıllar boyunca bu durum değişmeyecektir Bu nedenle (ticari hedefleri olan...